Facebook Google+ Twitter

Rozmowa Wiadomości24.pl z Bernardem Margueritte

O zgubnej pogoni za sensacją, skupianiu się dziennikarzy na informacjach nieważnych i niewsłuchiwaniu się mediów w potrzeby odbiorców rozmawiamy z Bernardem Margueritte, wieloletnim korespondentem mediów francuskich w Polsce i przewodniczącym International Communications Forum.

Żyjemy w potoku informacji bezwartościowych
Jesteśmy po to, by umożliwić obywatelowi zrozumieć sytuacjęBernard Margueritte
(ur. 18 maja 1938 r. w Paryżu) - dziennikarz, korespondent, nauczyciel akademicki.
Bernard MargueritteJest absolwentem Sorbony w Paryżu (łacina, greka i literatura francuska). W latach 1961-1962 ukończył studia podyplomowe (średniowieczna literatura polsko-łacińska) na Uniwersytecie Warszawskim.
Od 1965 r. był dziennikarzem, a od 1966 r. do 1971 r. korespondentem francuskiego „Le Monde” na Europę Wschodnią w Warszawie. W 1971 r. został wydalony z Polski przez komunistyczne władze, więc przeniósł się do Wiednia. Od 1975 r. do 1977 r. był nauczycielem akademickim na Harvardzie, gdzie wykładał także w latach 1993-1994 (Ośrodek Studiów Rosyjskich oraz Ośrodek Prasy i Polityki). W 1977 r. wykładał również na Uniwersytecie w Południowej Karolinie. Od 1977 r. do 1987 r. był korespondentem “Le Figaro”. W 1987 r. wrócił do Polski i do 1992 r. był korespondentem na Europę Wschodnią francuskiej prasy i radia.

Publikował m.in. W: „Le Monde”, „Le Figaro”, Politique Etrangère, tygodniku “Solidarność”.
Jest współautorem i autorem wielu książek oraz rozpraw naukowych, w tym „Austria”, „Nowa środkowa Europa: trudności narodzin wolnej prasy”. Od 2001 r. president International Communications Forum.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (6):

Sortuj komentarze:

4 osoby sygnalizują danie plusa, a widać tylko dwa plusy. Jakie jest wytłumaczenie?

Komentarz został ukrytyrozwiń

tak, ja rowniez pamietam owego Pana z naszej polskiej TV kiedy bylam troche mlodsza:) ale przyznaje bez bicia nie znalam jego pogladow na zycie...a material? osobiscie wole czytac, ale przyjemnie sie slucha tej rozmowy.+

Komentarz został ukrytyrozwiń

Owego pana pamiętam z lat 80. Występował w ciekawym programie p. Klechty o sprawach międzynarodowych.
Dobrze, że go wspomniano (sympatyczny pan), choć nie o tym ważnym polskim epizodzie (chyba że jest to nagrane - nie mam głośniczków).

Klechta (Wikipedia) -
***W latach osiemdziesiątych prowadził w programie 2 TVP cotygodniowy magazyn "Bliżej świata", do którego zapraszani byli mieszkający w Polsce dziennikarze zagraniczni (najczęstszymi gośćmi tego programu byli Bernard Margueritte z Francji i Renate Marsch-Potocka z Niemiec). Program ten był jednym z niewielu w ówczesnej telewizji, w którym puszczane były urywki programów telewizji zachodnich.***

Na marginesie - *na informacjach nieważnych i nie wsłuchiwaniu się mediów* - "nie" z rzeczownikami piszemy łącznie.
Prawdopodobnie tytuł „Nowa środkowa Europa: trudności narodzin wolnej prasy” został błędnie przetłumaczony (ale tak istotnie jest w źródłach), ponieważ chodzi o polityczny podział Europy - czyli chyba powinno być -
„Nowa Europa Środkowa: trudności narodzin wolnej prasy”; wszak mamy - Europa Zachodnia, Europa Wschodnia oraz Europa Środkowa (pod. Ameryka Północna, Południowa, Środkowa).

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 29.01.2007 20:41

Tak średnio. Dla odmiany dam takiego przyjaznego minusa na zachęte....

Komentarz został ukrytyrozwiń

+

Komentarz został ukrytyrozwiń

Słuchajmy i wyciągajmy wnioski.
Czapki z głów!
Dla Doroty + i :-)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.