Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

4666 miejsce

Rozmowa z Ambasadorem Królestwa Danii

  • Źródło: Gość dnia
  • Data dodania: 2009-08-21 13:40

Rozmowa z Ambasadorem Królestwa Danii Hansem Michaelem Kofoed-Hansenem

Ambasador Królestwa Danii Hans Michael Kofoed-Hansenen / Fot. Ambasada Królestwa Danii w WarszawieCo skłoniło Pana do zostania Ambasadorem w Polsce?
- Skłonił mnie ku temu fakt, że Polska jest bliskim i niemałym sąsiadem Danii przez Bałtyk.

W którym polskim mieście czuje się Pan najlepiej? Dlaczego?
-W Warszawie, którą znam najlepiej.

Jak ocenia Pan współpracę pomiędzy Ambasadą Królestwa Danii a polskimi organizacjami pozarządowymi? Czy uważa Pan, że poziom rozwoju społeczeństwa obywatelskiego w Polsce jest zadowalający?
- Ambasada rozwinęła dość bliską współpracę z różnymi organizacjami pozarządowymi, w kwestiach klimatu, energii i środowiska, jak również w sprawach społeczno-politycznych i europejskich. Niektóre z polskich organizacji pozarządowych mają sporo do zaoferowania, a współpraca z nimi bardzo często okazuje się owocna. Właściwie też reprezentują polskie społeczeństwo obywatelskie znajdujące się w dynamicznej fazie rozwoju.

Na jakim etapie - z duńskiej perspektywy - jest proces przygotowań do objęcia przez Polskę, Danię i Cypr Prezydencji w Radzie Unii Europejskiej w latach 2011-2012?
- Prace przygotowawcze, także dzięki Polsce, rozpoczęły się dość wcześnie tzn. ponad rok temu. Tej jesieni rozpocznie się już bardziej zaawansowany etap, podczas którego trzy państwa wspólnie będą się zastanawiać nad treścią programu Prezydencji. Nasze doświadczenie sugeruje jednak, że do najistotniejszych obowiązków Prezydencji UE należy zapewnienie odpowiedniego kierownictwa logistycznego i technicznego oraz przewodniczenie Radzie i setkom spotkań grup roboczych. Dania już sześciokrotnie podejmowała się tego zadania, ale jesteśmy pod wrażeniem oddania ‘debiutanta’, jakim jest Polska.

Jaka jest opinia Królestwa Danii na temat wyzwań jakie stawia globalizacja, np. zwalczania ubóstwa?
- Globalizacja jest nie tylko wyzwaniem, lecz także okazją do niesienia pomocy. Umożliwia walkę z ubóstwem i zajęcie się innymi globalnymi kwestiami jak choćby zapewnienie zrównoważonego rozwoju, np. w ramach Milenijnych Celów Rozwoju Narodów Zjednoczonych. Jednakże trzeba sobie uświadomić, że jest to globalne zobowiązanie.

Jak model wielokulturowego społeczeństwa sprawdza się w Danii? Czy protesty muzułmanów, które miały miejsce po publikacji karykatur Mahometa w dzienniku "Jyllands-Posten", były tylko nieprzyjemnym incydentem?
- Bardziej niż model jest to proces, ze wzlotami i upadkami, wyzwaniami i możliwościami, któremu my wszyscy - jako otwarte europejskie społeczeństwa - obecnie podlegamy i będziemy nieustannie podlegać w przyszłości. Tak zwana „sprawa karykatur Mahometa” była dla Danii - i myślę, że wszystkich jej mieszkańców - całkowitym zaskoczeniem. Zmusiła nas wszystkich do głębszego zastanowienia się nad różnymi aspektami wielokulturowego i wielowyznaniowego społeczeństwa, nad pojęciem udanej integracji oraz nad wolnością wypowiedzi. Tak zwana ‘globalna wioska’ oraz sama globalizacja stały się pojęciami znacznie bliższymi i znanymi Duńczykom oraz naszej społeczności imigrantów.

Na czym w najbliższych latach powinna polegać duńsko-polska współpraca nad ochroną środowiska naturalnego Morza Bałtyckiego?
- UE spodziewa się wypracowania strategii dla regionu Morza Bałtyckiego za prezydencji Szwecji. Strategia ta będzie uzupełnieniem działań prowadzonych na poziomie europejskim, narodowym i bilateralnym. Jednym z ważnych obszarów, gdzie współpraca regionalna wnosi realną wartość jest ochrona środowiska. Przykładem może być pomysł przekształcenia regionu w modelowy obszar spedycji bez zanieczyszczeń. Generalnie należy także przyjrzeć się jak zmiany klimatu wpływają na hydrologię i biologię Morza Bałtyckiego.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.