Facebook Google+ Twitter

Rozmowa z Ambasadorem Ukrainy w Polsce

  • Źródło: Gość dnia
  • Data dodania: 2009-09-30 14:45

"Najlepszym rozwiązaniem problemu ew. kryzysów gazowych w Europie byłoby zakupienie przez UE gazu rosyjskiego na granicy ukraińsko-rosyjskiej", mówi Ambasador Ukrainy Olexander Motsyk w rozmowie z Forum Młodych Dyplomatów.

Dlaczego zdecydował się Pan zostać dyplomatą? Jak wygląda proces rekrutacji do służby zagranicznej na Ukrainie?

Pasją mojego ojca były kwestie polityczne, stosunki międzynarodowe i podobno te zainteresowania przeszły na syna. Już w ósmej klasie szkoły podstawowej (odpowiednik drugiego roku gimnazjum w Polsce) postanowiłem zostać dyplomatą.

Co do rekrutacji nowych pracowników, to odbywa się ona w sposób następujący: najpierw kandydaci do służby dyplomatycznej składają egzaminy z języków obcych oraz ustawodawstwa ukraińskiego i międzynarodowego. Następnie odbywa się rozmowa kwalifikacyjna pretendentów z kierownictwem departamentu MSZ, do którego kandyduje osoba.

Wnioski z tych rozmów rozpatruje Komisja konkursowa MSZ, po czym dostojny kandydat zostaje zatrudniony w MSZ albo, w przypadku braku wakatów, zaliczony do rezerwy służby zagranicznej.

Jakie są priorytety ukraińskiej polityki zagranicznej wobec Polski?

Polska od wielu lat jest niezmiennym partnerem strategicznym Ukrainy. Uważam, że pod względem potencjałów ludzkich i gospodarczych, mentalności oraz doświadczeń historycznych, dwa nasze narody są sobie bardzo bliskie. Dlatego widzimy w postaci Polski dobrego sąsiada, otwartego przyjaciela i naturalnego sojusznika. Bogata, choć czasami dość trudna, wspólna historia jest temu przykładem.

Z pragmatycznego punktu widzenia - wiele zasadniczych interesów narodowych Ukrainy i Polski jest zbieżnych. Chodzi tak o intensywny dialog polityczny, współpracę gospodarczą, integrację europejską, bezpieczeństwo euroatlantyckim, jak również o energetykę, sprawy graniczne i wizowe, EURO 2012 czy zbliżenie społeczeństw.

W ostatnich latach formalizujemy nasze wspólne priorytety w dwurocznych mapach drogowych. Na początku września br., przez prezydentów naszych państw został podpisany kolejny taki dokument. Jest to bardzo dobra i praktyczna współpraca, która świadczy o przekształceniu deklaracji i zamiarów w sprawy konkretne i wzajemnie korzystne.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.