Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

34369 miejsce

Rozmowa z Elżbietą Burtan. Nowe stanowisko - nowe wyzwania

W ramach realizowania idei dziennikarstwa obywatelskiego przeprowadziłem wywiad z nowo wybraną wójt gminy Zabierzów Elżbietą Burtan.

Elżbieta Burtan - wójt Gminy ZabierzówElżbieta Burtan w wyborach samorządowych została wybrana na wójta gminy Zabierzów. Znacząco wyprzedziła dotychczasowego wójta – Halinę Kurtykę oraz Wojciecha Zegzdę. Przed wyborami pełniła funkcję starosty powiatu krakowskiego.

Była Pani starostą powiatu krakowskiego. Dlaczego zdecydowała się Pani kandydować na stanowisko wójta?

- Trudne pytanie, ale odpowiedź jest prosta. Przede wszystkim dlatego, by wykorzystać swoje możliwości i kilkunastoletnie doświadczenie samorządowe. Poza tym jestem mieszkanką tej gminy i chciałabym dla niej dużo zrobić. Będąc na stanowisku starosty mam mniejsze możliwości. Pierwszą myślą, kiedy zdecydowałam się kandydować, było to, aby wykorzystać swoje doświadczenie oraz dobrą współpracę, którą mam z wojewodą, marszałkiem oraz innymi osobami będącymi na wysokich stanowiskach w innych urzędach po to, by jak najlepiej pracować i dużo zrobić dla gminy Zabierzów.

Czy spodziewała się Pani zwycięstwa już w pierwszej turze?
– Nie spodziewałam się takiego zwycięstwa, to prawda.

Jak Pani ocenia kampanię wyborczą prowadzoną przez kontrkandydatów na stanowisko wójta?

– To nie była łatwa kampania. Kiedy podejmowałam decyzję o kandydowaniu, wydawało mi się, że jest demokracja, że każdy, kto chce – może kandydować i nawzajem powinniśmy uszanować podjęte przez nas decyzje. Okazało się jednak, że nie wszyscy prowadzili tę kampanię w porządny sposób. Ogólnie kampania była dla mnie brudna. Nie spodziewałam się, że będzie tak wyglądać. Wydawało mi się, że mniej będzie oczerniania, obrzucania się nieprawdziwymi informacjami.

Jakie działania uważa Pani za priorytetowe na stanowisku wójta gminy Zabierzów w latach 2006-2010?

– Najważniejszy jest plan zagospodarowania przestrzennego gminy. Trzeba dokończyć plany dla tych miejscowości, które jeszcze ich nie mają i rozpocząć nowe procedury. Myślę tutaj o tym, by w naszej gminie było jak najwięcej terenów budowlanych. Poza tym zajmiemy się sprawą kanalizacji. Gmina jest skanalizowana w około 60 proc. W porównaniu do innych gmin powiatu krakowskiego jest to sporo, ale oczywiście mieszkańcy oczekują, iż kanalizacja będzie się posuwać dalej. To są dwie najważniejsze rzeczy. Natomiast pojawia się kwestia obwodnicy dla Zabierzowa, sprawa dróg chodników – to oczywiście standard, rzeczy, którymi wójt powinien się zainteresować. Myślę także o dokończeniu budowy szkół w Rząsce i w Brzeziu, o przedszkolach oraz boiskach sportowych – rozwój stadionu Kmity. To są ważne rzeczy, które warto wymienić.

Czy nie obawia się Pani wchłonięcia przez Kraków w najbliższym czasie bliskich, atrakcyjnych terenów, jakie stanowi dla tego miasta gmina Zabierzów, zwłaszcza, że tutaj usytuowany jest port lotniczy Kraków-Balice?

- Są takie zakusy, ale nie obawiam się tego.

Mówi się, że mieszkańcy Zabierzowa chcą, aby ich miejscowość otrzymała status miasta. Jakie ma Pani zdanie na ten temat?

- Nie pytałam mieszkańców Zabierzowa, czy są za taką zmianą. Warto przeprowadzić sondaż na ten temat i wtedy ewentualnie podjąć jakieś decyzje. Absolutnie ważne jest jednak zdanie wszystkich mieszkańców, także okolicznych miejscowości. Nie można opierać się na zdaniu wyłącznie zabierzowian.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

Dopiero teraz miałam okazję przeczytać ten artykuł. Oceniam go bardzo pozytywnie. Sama jestem z tych okolic, znam sytuację i mogę z czystym sumieniem powiedzieć że się przygotowałeś. Zadałeś bardzo dobre pytania i dobrze pokierowałeś dyskusją. Dowiedziałam się też z artykułu nowych rzeczy. Spełniłeś zatem dziennikarski obowiązek by informować:) Plus

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.