Facebook Google+ Twitter

Rozmowa z prezesem PSPL red. Zdzisławem Sroką

Red. Zdzisław Sroka - prezes Polskiego Stowarzyszenia Prasy Lokalnej z siedzibą w Krakowie, redaktor naczelny najstarszej niezależnej wiejskiej gazety w Polsce „Nasza Gazeta”, która jest wydawana od 20 lat - udzielił mi wywiadu.

Red.Zdzisław Sroka / Fot. Ryszard Kubowicz Jak mam się zwracać do prezesa PSPL? Prezesie, redaktorze, czy może inaczej?
- A może po prostu po imieniu, znamy się już przecież kopę lat, prawie tyle samo, ile ma PSPL. Jesteśmy na „ty” i tego już nic nie zmieni.

Powiedz zatem w telegraficznym skrócie o stowarzyszeniu, którym kierujesz od początku jego istnienia.
- PSPL istnieje od 1990 roku i zrzesza kilkaset tytułów prasy lokalnej z całej Polski oraz prasę polonijną wychodzącą prawie we wszystkich krajach świata. Od początku istnienia PSPL jest organizatorem trzydniowych sesji warsztatowych w atrakcyjnych miejscach w kraju i za granicą. Takich sesji organizuje się ok. 6-10 rocznie. Służą one zarówno podnoszeniu kwalifikacji zawodowych, jak i integracji środowiska prasy lokalnej.

Warunkiem przystąpienia do Stowarzyszenia jest wypełnienie deklaracji członkowskiej oraz opłacenie składki rocznej w wysokości - niezmiennie od lat - 30 złotych od redakcji i tyleż samo od osób fizycznych. W imieniu zainteresowanej członkostwem gazety (redakcji) upoważniony redaktor składa podanie o zrzeszenie się w naszym Stowarzyszeniu i po przyjęciu do PSPL
odnotowuje fakt przynależności w stopce gazety. Jeśli chodzi o osoby fizyczne, to członkiem Stowarzyszenia może być każdy pracownik merytoryczny redakcji.

Wypełnioną deklarację należy przesłać na adres Stowarzyszenia i opłacić składkę (składki należy wpłacać na konto: Polskie Stowarzyszenie Prasy Lokalnej - Krakowski Bank Spółdzielczy - numer
konta: 46 8591 0007 0021 0052 0335 0001).

Członkowie PSPL otrzymują nieodpłatnie nasz wewnętrzny serwis informacyjny w postaci magazynu "Redaktor" (wydawany jest periodycznie). Informacje o sesjach warsztatowych wysyłane są drogą mailową na adresy redakcji oraz członków naszego Stowarzyszenia.

Aha - jeszcze jedno - redakcje zrzeszone w PSPL powinny w ciągu miesiąca od ukazania się nowego numeru swojej gazety przesłać go w dwóch egzemplarzach na adres siedziby PSPL. Nadesłane gazety są wystawiane na wszelkiego rodzaju wystawach prasy lokalnej oraz prezentowane firmom reklamowym.

Myślę, że tyle podstawowych informacji na początek wystarczy.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (6):

Sortuj komentarze:

Widzę że nikt przed tobą nie ucieknie.

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 19.01.2010 21:42

Zawsze popieram patriotyzm lokalny, nie należy tkwić tylko w małej społeczności - trzeba pokazać się światu. Właśnie Leszek dzięki swoim art. pokazuje jak wygląda życie w regionie i prezentuje osoby, które nie koniecznie są znane szerszemu gronu. Tak trzymaj !

Komentarz został ukrytyrozwiń

W związku z zainteresowaniem Polskim Stowarzyszeniem Prasy Lokalnej podaję:
Adres strony PSPL : http://pspl.prv.pl/
Deklaracja PSPL do pobrania : http://pspl.prv.pl/PSPL_deklaracja.jpg

Komentarz został ukrytyrozwiń

Prasa lokalna jest tak samo potrzebna jak droga lokalna. I tak samo musi być dobra jak droga główna. Potrzebne są też odnogi regionalne, np. wojewódzkie.

Komentarz został ukrytyrozwiń

To jest wywiad,pytajnik to bardziej forma wywiadu - kwestionariusza porównawczego,stąd podobne pytania.

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 17.01.2010 16:36

Widzę Leszku zmieniłeś styl prowadzenia wywiadów. W części pierwszej zamieściłeś coś w rodzaju agitacji do zasilenia szeregów PSPL. Sam wywiad podoba mi się. Jest to swego rodzaju promocja środowiskowa dla regionu.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.