Facebook Google+ Twitter

Rozmowy o pamięci w Krakowie

Krakowskie Stowarzyszenie Willa Decjusza zaprasza 16 listopada na kolejną edycję Klubu Europejskiego - "Pamiętać, ale jak?". Spotkanie poświęcone będzie pamięci i wspólnej historii w relacjach polsko-niemieckich.

Debatę w Willi poprzedzą warsztaty. Fot. Paweł Mazur/Willa DecjuszaKonferencja będzie próbą odpowiedzi na pytanie, jak uczyć młodych ludzi o historii II wojny światowej w momencie, gdy zabraknie pokolenia naocznych świadków tych wydarzeń oraz jak Polacy i Niemcy mogliby uporać się ze wspomnieniami wojennymi, które ciążą na stosunkach między obu tymi krajami.

Spotkanie składa się z dwóch części. Najpierw zarejestrowane osoby wezmą udział w warsztatach "Nauczanie historii polsko-niemieckiej" skierowanych do nauczycieli historii, wiedzy o społeczeństwie, języka polskiego i niemieckiego, a także studentów ostatnich lat kierunków humanistycznych, którzy chcieliby poznać alternatywne formy nauczania o stosunkach polsko-niemieckich.

Później rozpocznie się otwarta dla wszystkich zainteresowanych projekcja filmu "Spotkania Leipzig - Marcinowice" połączona z debatą "Trudna pamięć". Film jest rejestracją rozmów grup młodzieży z Niemiec i Polski z pokoleniem ludzi, którzy przeżyli wojnę. Dyskusja dotyczyć będzie trudnej pamięci o wojnie, jak również zagadnienia, jak uczyć o niej młodych ludzi. W rozmowie uczestniczyć będą prof. Czesław Porębski (Uniwersytet Jagielloński), dr Jolanta Ambrosewicz-Jacobs (Uniwersytet Jagielloński), dr Piotr Trojański (Akademia Pedagogiczna w Krakowie) oraz Karoline Gil (Uniwersytet w Lipsku). Debatę poprowadzi Michał Olszewski (Gazeta Wyborcza).

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.