Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

13794 miejsce

Rozmowy o Szczecinie

Autorzy kolejnej aktualizacji strategii rozwoju Szczecina, zaprosili do rozmów o celach strategicznych i operacyjnych metropolii 400 ekspertów.

Zespół przygotowujący aktualizację, pod kierunkiem profesora Dariusza Zarzeckiego, zakończył właśnie analizę społeczno-gospodarczą Szczecina. W opracowaniu zespół sformułował opinię, że miasto nie daje młodym ludziom szansy rozwoju i robienia kariery.

Zespół wyodrębnił cztery cele strategiczne dla Szczecina. Ma się on stać: 1. miastem wysokiej jakości życia, 2. miastem nowoczesnej, konkurencyjnej i innowacyjnej gospodarki, 3. miastem o wysokim potencjale kapitału intelektualnego, 4. atrakcyjnym miastem metropolitalnym. Każdemu z czterech celów strategicznych przypisano po trzy cele operacyjne. Nad ich zasadnością, hierarchią i celowością będą dyskutować eksperci z różnych grup i środowisk. Zaproszenia do dyskusji otrzymało 400 specjalistów różnych dziedzin.

Zawsze wychodziłem z założenia, że w każdej grupie eksperckiej, przygotowującej jakieś opracowanie, przydałby się przynajmniej jeden laik, ale ze zdrowym rozsądkiem, który potrafiłby znaleźć rozsądne rozwiązanie, w zdaje się nierozwiązywalnych sprawach.

Pogadaliśmy sobie ze szwagrem, który po 20 latach zjechał do Polski z Niemiec, powiedziałem mu że pisuje do MMMoje Miasto i Wiadomości24.pl. Zapytałem, co go w Szczecinie bulwersuje, po tylu latach. Zadał mi retoryczne pytanie dlaczego Szczecin rozbudowuje się na zachód (Przecław, Warzymice, Bezrzecze, Wołczkowo), w kierunku opuszczonej prawie części Niemiec, zamiast na wschód (Dabie, Klęskowo, Płonia, Sławocisze) w stronę Polski, w kierunku Stargardu Szczecińskiego. Nie umiałem mu odpowiedzieć, gdyż decyzja o kierunku rozwoju Szczecina, jest też dla mnie kompletnie niezrozumiała.

Weszliśmy też na temat spalarni śmieci, którą miasto chce uruchomić na Wyspie Puckiej. To jakieś nieporozumienie perorował szwagier, w Szczecinie Róża Wiatrów jest skierowana na wschód, czyli na prawobrzeże (Słoneczne, Zdroje itd.) a nikt nie zagwarantuje, że w różnych fazach spalania nie będzie śmierdzieć ze spalarni.

Opowiadał, że gdy przejeżdżał przez Arnhem w Holandii (przy granicy niemieckiej), w której jest ekologiczna spalarnia, to jednak było czuć nieprzyjemny zapach. Pytani mieszkańcy nic nie czuli, jednak przejezdny wyczuwał go wyraźnie. To chyba tak na zasadzie przyzwyczajenia, tak jak mieszkaniec Polic nie czuje (nie rejestruje) śmierdzących zapachów Zakładów Chemicznych „Police”, a przyjezdny zawsze poczuje, tak spalarnia na Wyspie Puckiej zasmrodzi (zmieni walory atmosferyczne) Puszczy Bukowej, marin nad jeziorem Dąbie itp.

Sprawozdania z następnych „wieczornych Polaków rozmów” w następnych tekstach.


Komentarze (6):

Sortuj komentarze:

Zapomniałem dodać, że kto zna mnie pod imieniem i nazwiskiem Zdzisław Sadowski, czy von sadow, może jeszcze dzisiaj na mnie zagłosować. To ja, ten Zdzisław Sadowski, który pracował prawie 25 lat w Stoczni Szczecińskiej a potem przeszedł do pracy w Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym w Szczecinie. Pozdrawiam: Zdzisław Sadowski

Komentarz został ukrytyrozwiń

Zmieniłem wreszcie moje imię w profilu na prawidłowe. A przy okazji w historii mojego pisania, pisałem pod wieloma imionami i nazwiskami: najwiecej pod podstawowym: Zdzisław Sadowski, von sadow, ale pisałem też pod: Wincenty Szofer, Wincenty Sadowski, Wincenty von sadow itp. Pozdrawiam: Zdzisław Sadowski

Komentarz został ukrytyrozwiń

Skąd się wzięło w moim komentarzu &#8220 z jednej a &#8221 z drugiej strony wyrażenia "wszystko jest względne"? W tym przypadku, mimo że jestem laikiem, nie mogę znaleźć samodzielnie odpowiedzi. Dzięki za pomoc.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Einsteinowi nie da się zaprzeczyć. Tyle tylko, że On jeszcze podsunął ludziom do stosowania, taką mądrą maksymę, zawartą w tym oto fragmencie skopiowanym z "Forum wiedzy wszelakiej". "Powszechnie znana maksyma mówi, że “wszystko jest względne”.Teoria Einsteina nie jest jednak powtórzeniem tego filozoficznego banału, ale precyzyjnym matematycznym twierdzeniem, określającym względność pomiarów naukowych. Oczywiste jest, że subiektywne postrzeganie czasu i przestrzeni zależy od obserwatora."
A nasza władza do niej ściśle się stosuje. Dlatego ocena owoców pracy naszej władzy, widzianych z punktu obserwacyjnego zwykłego obywatela może się różnić od oceny, tych samych owoców, widzianych z punktu obserwacyjnego samej władzy. Ujmując to trochę inaczej, można powiedzieć, że to co dobre dla władzy, nie musi być dobre dla zwykłego obywatela. Trzeba więc przyznać, że nasza władza jest otwarta na osiągnięcia naukowe i je wykorzystuje w swojej działalności mając na względzie swoje dobro.

Komentarz został ukrytyrozwiń

:)))
"Zawsze wychodziłem z założenia, że w każdej grupie eksperckiej, przygotowującej jakieś opracowanie, przydałby się przynajmniej jeden laik, ale ze zdrowym rozsądkiem, który potrafiłby znaleźć rozsądne rozwiązanie, w zdaje się nierozwiązywalnych sprawach."

"Wszyscy wiedzą, że coś nie da się zrobić, przychodzi taki jeden, który nie wie, że się nie da, on to właśnie robi."
/A. Einstein/

Komentarz został ukrytyrozwiń

Jak ja ciągle powtarzam, że w naszych władzach, tak regionalnych, jak i centralnych usadowili się partacze, to mi nikt nie wierzy. A ja teraz też przypomnę o najpilniejszej potrzebie dla Polski. Polska potrzebuje, na gwałt dobrych gospodarzy. Swego czasu była mowa o Szlaku Transportowym łączącym Adriatyk z Bałtykiem, który miał przebiegać wzdłuż Odry przez Szczecin, Świnoujście, Danię do Szwecji i Norwegii. Teraz coś o nim nie słychać. Za dużo tych zaniedbań.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Jeśli chcesz dodawać komentarze, musisz się zalogować.

Najpopularniejsze

Copyright 2016 Wiadomosci24.pl

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.