Facebook Google+ Twitter

Rozmowy Phenianu i Seulu przed pogrzebem byłego prezydenta

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2009-08-23 08:07

Prezydent Korei Południowej Lee Myung-Bak przyjął w Seulu delegację komunistycznej Korei. Wysłannicy Phenianu przekazali mu ustne przesłanie od przywódcy Korei północnej Kim Jong Ila. Wyrazili nadzieję, że wszystkie problemy między obu państawmi zostaną rozwiązane poprzez dialog i współpracę.

O spotkaniu, które trwało około pół godziny, poinformował rzecznik prezydenta Korei Południowej. Było to pierwsze spotkanie przedstawicieli obu Korei od czasu, gdy prezydent Lee Myung-Bak objął półtora roku temu urząd.

Wysocy rangą przedstawiciele komunistycznej Korei przybyło z Phenianu, by uczcić pamięć zmarłego we wtorek byłego prezydenta Korei Południowej Kim Dae Dzunga. Po raz pierwszy w historii przedstawiciele Północy oddali hołd byłemu przywódcy Południa. Formalnie państwa koreańskie pozostają w stanie wojny od 1950 roku, ale wysłannicy Phenianu liczą na poprawę stosunków z Koreą Południową.

Do spotkania między przedstawicielami zwaśnionych państw doszło na kilka godzin przed pogrzebem Kim Dae Dzunga. Wysłannicy północnokoreańscy nie wezmą udziału w uroczystościach pogrzebowych. Przed ich rozpoczęciem mają udać się z powrotem do Phenianu.

Ceremonia ma się rozpocząć o 7 rano naszego czasu w budynku parlamentu w Seulu. Zostało na nią zaproszonych 24 tysiące osób.

Były prezydent Korei Południowej zmarł we wtorek w wieku 85 lat. Uhonorowany w 2000 roku Pokojową Nagrodą Nobla, działał na rzecz demokracji i porozumienia między państwami koreańskimi.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.