Facebook Google+ Twitter

Rozmowy z dalitem. Bitwa o Kozi Dwór

Dalit to osoba o najniższym statusie społecznym lub wręcz umiejscowiona poza kastą w systemie stanowym Indii. Są oni "niedotykalni", przez to, że wykonują tzw."nieczyste zawody". Hipotetycznie w Polsce dalitem zostać może każdy.

Sporny rysunek satyryczny autorstwa Andrzeja Krauze / Fot. Fot. Bogusław SieleckiSłyszałeś Janku o pozwie przeciwko redakcji Rzeczpospolitej złożonym w ostatnim dniu listopada do sądu przez gejowskie Stowarzyszenie Otwarte Forum?
- Coś mi się o uszy obiło. Aktywiści tej grupy zarzucili Rzeczpospolitej, że na jej łamach doszło do zbezczeszczenia homoseksualizmu poprzez porównanie go do zoofilii. Zbulwersowani geje zażądali opublikowania przez redakcję przeprosin i wpłacenia 10 tys. złotych na zupełnie niesprecyzowany cel społeczny zgodny z działalnością statutową organizacji. Bliższych szczegółów jednak nie znam.

Rzeczpospolita na początku czerwca ubiegłego roku zamieściła satyryczny rysunek Andrzeja Krauze ukazujący ślub dwóch mężczyzn oraz trzeciego pana oczekującego w towarzystwie kozy, do której powiedział: - Jeszcze ci panowie wezmą ślub, zaraz potem my.
- Tak, tak, przypominam sobie. Dowcip zupełnie mnie nie śmieszy i przeszedłby całkiem
niezauważony, gdyby nie nadmiernie emocjonalna reakcja samych gejów. Potem oliwy do ognia dolał w swoim felietonie satyrycznym nieżyjący już Maciej Rybiński stwierdzając, że mieszane małżeństwa kozio-ludzkie jako dwupłciowe są zgodne z naturą i stawianie ich na równi, a nawet poniżej małżeństw homoseksualnych jest nieodpowiedzialne i karygodne. W środowiskach gejowskich zawrzało. Redakcja utrzymywała, że zarówno bulwersujący gejów rysunek jak i felieton mają charakter satyryczny, a więc trudno przyjąć, aby naruszały ich godność i dobra osobiste. Zaapelowała o wykazanie się tolerancją dla odmiennych poglądów na życie, związki partnerskie i rodzinne, o zachowanie dystansu do żartobliwego przekazywania w mediach różnego typu zjawisk.

W końcu nie od dziś wiadomo, iż w naszym społeczeństwie panuje bardzo duża tolerancja uwarunkowana jedynie tym, że wyraża się poglądy zgodne z naszymi. Stąd też tak wielu dziś marzy o... cenzurze. Oczywiście dobrze jest, gdy sami możemy wyrażać własne poglądy bez skrępowania, jednakże oponentom najlepiej byłoby zamknąć usta. Niektórym trudno pojąć, że tolerancja nie oznacza merytorycznej zgody lecz zgodę na wygłaszanie poglądów odmiennych od naszych, z którymi wcale nie musimy się zgadzać.
- Mnie tam jest obojętne czy kury pieją, a koguty zaczynają gdakać. Każdy ma prawo do wolności słowa, nawet osoby, których nie lubimy i to nie jest ważne, czy homo czy hetero. W przeciwnym przypadku zmierzać będziemy w kierunku totalitaryzmu, z którym rozstaliśmy się niespełna ćwierć wieku temu. Wydaje mi się, że totalnym przegięciem jest przypisywanie sądom oceny czy dowcip jest dobry czy zły, która satyra nadaje się do upublicznienia, a która nie, orzekania, co satyryk miał na myśli. Niedopuszczalnym jest sprowadzanie sędziego do roli cenzora. Wiadomo przecież, że dobry dowcip, satyra czy karykatura zawsze jest jakimś przegięciem uwypuklającym punkt widzenia autora. Nikt mnie przecież nie zmusza, żebym to czytał czy oglądał i jest to tylko moim wyborem. Z drugiej strony osławione marsze równości są w moim odczuciu też pewnym przegięciem. Uważam jednak, że skoro komuś jest to potrzebne, to niech ma. Nie zaszczycam tych imprez swoją obecnością i w żaden sposób mi to nie przeszkadza, bo przecież nikt z uczestników nie narusza mojego ego ani mojej prywatności.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (16):

Sortuj komentarze:

Dalit pana Sieleckiego zapomniał o porównawczej analizie problemu homo/kozy za czasów realnego socjalizmu. Nie było ich wtedy, czy w kompaniach karnych, razem z klerykami słuzyli?

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 13.01.2010 23:09

http://www.newsy.sadurski.com/Humor_Satyra_Satyrycy/0/1/1546/0/Satyryczny_desant_na_gejow/

Komentarz został ukrytyrozwiń

Proponuję pozostawić kozę w spokoju i pewnej odległości, bo a nuż zainfekuje nas kozią grypą link No i napytamy sobie tylko biedy przy bogatym NFZcie.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Z kozą można się zaprzyjaźnić, gorzej byłoby z krową, choć Gustaw Morcinek niegdyś mówił, że koza to taka krowa górników :)

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 13.01.2010 19:58

Podoba mi się ten zbeletryzowany sposób ujęcia kontrowersyjnej problematyki. Panie Bogusławie rzeczowy materiał. 5*


Podając czarnej kozie przez cały czas mleko, nawet kropli kakao się nie wydoi. No to co z taką kozą później zrobić? Jest wyjście. Panuje medialny szał. Zatrudnić kozę w kinematografii dla kręcenia scen karygodnych.

Całe to beczenie na punkcie rzekomo łamanych praw. Jak jedna strona ośmiesza drugą, to potem się nie dziwić, ze druga strona się odgrywa i tez łacha drze z pierwszej strony.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Ale przepraszam Autora za ten wtręt - faktycznie skojarzenie odległe. Już nie zaśmiecam.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Może i tak, Sławo, ale przynajmniej przemyciłam tu link do strony fundacji, której działalność popieram. Nb. dowcip z kozą pokazuje, że zoofilię traktujemy wyłącznie w kategoriach nieszkodliwego dziwactwa. Wiedziałaś, że w sieci kwitnie handel zwierzęcą pornografią?

Komentarz został ukrytyrozwiń

Kolega Zdzisław zwrócił uwagę na bardzo ważny (acz pomijany) aspekt tego nieomal ideologicznego sporu.Chodzi o naruszenie godności osobistej naszych polskich kóz.One tez maja prawo do szczęścia i miłości. Nie można traktować wizerunku szczęśliwej pary kozio-męskiej, jako obrażającej kogokolwiek. Domaganie się publicznych przeprosin od Rzepy za opublikowanie takiego obrazka, jest karygodne i wola o pomstę do nieba. Widać, że środowisko gejów pozbawione jest genu tolerancji (którego tak domaga sie od innych).....

Komentarz został ukrytyrozwiń

Tak, dobra koza nie jest zła... A suczka jeszcze lepsza... Zapraszam do lektury (czytamy od dołu strony): http://fundacja-emir.pl/aktualnosci/archiwum/emi.htm

Komentarz został ukrytyrozwiń

Panie Zdzisławie... z podziwu wyjść nie mogę na takie dictum...poważny człowiek...

Panie Tadeuszu - proszę wpisać w Google hasło "leczenie homoseksualizmu" - znajdzie Pan tam bardzo wiele odpowiedzi na interesujący Pana temat.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.