Facebook Google+ Twitter

Rozmowy z dalitem. Nie ma mocnych

Dalit to osoba o najniższym statusie społecznym lub wręcz umiejscowiona poza kastą w systemie stanowym Indii. Są oni „niedotykalni", przez to, że wykonują tzw.”nieczyste zawody”. Hipotetycznie w Polsce dalitem zostać może każdy.

Pożar / Fot. http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/9/95/FirePhotography.jpg/800px-FirePhotography.jpgDopiero co zaczął się lany poniedziałek, Janku, gdy w płomieniach stanął budynek. Zaczął palić się jak pochodnia, nie dając szans na ucieczkę wielu śpiącym beztrosko dalitom.
- Masz na myśli pożar hotelu socjalnego w Kamieniu Pomorskim? Zginęły 22 osoby, zaś 20 poparzonych trafiło do szpitali. Osierocone zostały dzieci. Straszna tragedia!

Straż pożarna przyjechała dopiero niemal po godzinie. Ten lany poniedziałek należało rozpocząć znacznie wcześniej. Początkowo były problemy z podłączeniem sikawki do hydrantu, a nawet z rozłożeniem drabiny. Parzący gorąc nie pozwolił już wejść dzielnym junakom do gorejącego budynku. Strażacy biegali w bezładzie, gdy okoliczni mieszkańcy łapali dzieci wyrzucane przez okna przez przyduszonych żrącym dymem rodziców. Niektórym udało się potem samym wyskoczyć, niektórym nie...
- Niestety, nie był to krzew gorejący - cud nie wydarzył się. Łatwopalny budynek spłonął doszczętnie. Dalici znajdujący w nim bezpieczne schronienie stracili cały swój dobytek, wielu też i życie.

Bezpieczne schronienie zdaniem nadzoru budowlanego i władz miejskich, choć straż pożarna gościła tam już wielokrotnie wcześniej. Dalici zaś i tak mieli niemal cały swój dobytek na sobie.
- Przerażona kobieta zgłaszająca telefonicznie wszechobecny ogień i duszący dym została przez dyspozytora straży pożarnej poinstruowana, że ma mówić wolniej, bo trzeba wszystko zapisać. Byłby to dobry żart, gdyby nie realia towarzyszące tej sytuacji.

Nie szkoda róż gdy płonie las! To się nazywa profesjonalizm i ludzkie podejście do drugiego człowieka!
- A co na to Kargul i Pawlak?
Kargul święta spędzał w rodzinnej Tyrnowej. Z rana zjawił się na pogorzelisku. Pawlak natomiast kości wygrzewał nad morzem. O zdarzeniu dowiedział się z mediów. Z dobrym słowem przyjechał więc do koczujących pod gołym niebem dalitów w kilka godzin po Kargulu.
- Przyjechali, żeby naród co złego nie pomyślał?

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (9):

Sortuj komentarze:

Pięknie napisany artykuł, MISTRZOSTWO ŚWIATA, NO KLASA:)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Plus za tekst napisany z prawdziwą klasą.

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 16.04.2009 22:27

Byłem osobiście w gminie Veliki Trnovo (prastarej stolicy bratniego kraju) ... nie ma tam już ani Kargula ani Pawlaka...a jeśli nawet - nigdy na raz ;-))
Dwór trzeba umieć mieć> http://wierszemkd.pl/?p=403
Inni to mają szczęście a my ... (+) dla Bogusława:-))

Komentarz został ukrytyrozwiń

Panie Bogusławie, pięknie Pan to ujął. Plus!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Arogancja, pycha i prywata - walczą o palmę pierwszeństwa!

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 16.04.2009 20:27

Do pana Zdzicha Kwiatkowskiego, który od dłuższego czasu nie opłacał rachunków za gaz, przyszło upomnienie w dość ostrym tonie, podpisane przez kierownika działu windykacji Zakładu Gazowniczego... Pan Zdzich wziął kartkę papieru, usiadł przy biurku i odpisał co następuje: Szanowny Panie, pragnę Pana poinformować, iż raz na miesiąc gdy otrzymuję rentę, zbieram wszystkie rachunki dotyczące opłat za mieszkanie i resztę mediów. Wrzucam je do dużego dzbana, mieszam i losuję trzy, z którymi idę na pocztę i opłacam. Jeżeli pańska Instytucja pozwoli sobie choćby jeszcze raz przysłać do mnie list utrzymany w podobnym tonie, to jej faktury na rok zostaną wykluczone z loterii. Z poważaniem, Zdzisław Kwiatkowski. :-))) Marr

Komentarz został ukrytyrozwiń

Kolejny świetny artykuł Autora na poważne, aktualne tematy potraktowany ze zgryźliwym sarkazmem i dużą dozą czarnego humoru. Takie to polskie realia i tak naga prawda!

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 16.04.2009 18:37

"Śmierć dalita to tylko śmierć dalita - większego znaczenia nie ma! Jeżeli jednak zdarzy się, że w jednym miejscu i w jednym czasie zejdzie ich większa ilość, to takie wydarzenie wzbudza ogromne zainteresowanie żądnych sensacji mediów." Tragiczne, a przecież co roku odbiera sobie życie - tylko z powodów ekonomicznych - ponad 10 tysięcy naszych biedaków. Marr

Komentarz został ukrytyrozwiń

Kolejny świetny felieton satyryczny dotyczący aktualnych, tragikomicznych wydarzeń. Na żubry chyba u nas nie ma mocnych? Najlepiej, gdyby tak pozostało!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.