Facebook Google+ Twitter

Rozmowy z dalitem - pod gazem

Dalit to osoba o najniższym statusie społecznym lub poza kastowa w systemie kastowym Indii. Są to „niedotykalni” wykonujący tzw.”nieczyste zawody”. Hipotetycznie więc w Polsce dalitem zostać może każdy.

Kijów / Fot. http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/9/9b/Kyiv_mainsquare.jpg/471px-Kyiv_mainsquare.jpgCzwartkowe popołudnie. Mróz jeszcze trzeszczy, ale wróże telewizyjni przepowiadają ocieplenie. Czekam. Z niewielkim opóźnieniem wraca z pracy. Jest.

- Witaj Janku. Wkrótce sąsiedzi będą zegarki ustawiać według twoich powrotów do domu - zagadnąłem.
- Cześć! Zegarki to będą nastawiać, jak kupię sobie rower. Teraz to taki czas, że pociągi opóźnione, autobusy też nie są pewne. Dobrze, że jeszcze się wloką. Rano omal nie spóźniłem się do pracy. Kierowca usiłował nieco przyspieszyć, dodał gazu i zaczęło nas obracać po drodze. Zaryliśmy się w śnieg na poboczu i trzeba było autobus wypychać tuż sprzed rowu. Dobrze, że skończyło się na strachu.

- No to widać, że kłopoty z gazem pojawiają się już nawet w komunikacji - zażartowałem. - Gorzej będzie, gdy wszyscy zaczniemy dotkliwiej odczuwać ograniczenia dostaw gazu ziemnego ze wschodu. Oby tylko mróz zelżał, bo polityczne naciski Rosji na Ukrainę odbiją się czkawką całej Europie.
- Denerwują mnie takie teorie. Wkrótce, gdy będą deszcze i spowodują powódź, to winna będzie Rosja. Jeżeli nie będzie deszczów i zdarzy się susza, to kto będzie winien? Oczywiście, że Rosja. Temu, że Polska nie wybudowała potrzebnych zbiorników retencyjnych też jest winna Rosja? Wstrzymanie dostaw gazu z Rosji tranzytem przez Ukrainę wydaje się proste jak konstrukcja cepa. Często miałem przesunięty termin płatności, gdy kupowałem u producentów większą ilość rajstop czy bielizny. Kolejny zakup zaczynał się od przekazania dutków za poprzednią fakturę. Gdybym tego nie zrobił, to sądzisz, że ktoś wydałby mi choćby jedne majtki? Zapomnieć! Ukraina jest winna Rosji za zeszłoroczne dostawy 2 mld dolarów. Gaz spalili - fffuch - nie ma gazu, nie ma kasy. To w końcu kto jest dłużnikiem? Kto komu nie zapłacił? Rosja Ukrainie czy odwrotnie? Mało, że nie płacą, to połowa ceny rynkowej jest dla nich za wysoka. I to też jest zła wola Rosji? Samodzielność kosztuje - o tym dowiadują się nawet pisklęta opuszczając matczyne gniazdo. Na Ukrainie mamy do czynienia z sytuacją: samodzielność tak, odpowiedzialność nie.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (6):

Sortuj komentarze:

Zagapiłam się, PLUS :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Polityka wschodnia, począwszy od rządów PiS - leży ...., z tendencją do dalszego dołowania.
Temu trendowi sprzyja uprawianie nie skoordynowanych ze sobą oddzielnych polityk ośrodka prezydenckiego i rządowego.
Najważniejsza nie jest tu Polska, ale aby "moje było na wierzchu"!

Panie Bogusiu, koniecznie z Jankiem na piwo !!!
To kopalnia wiedzy o polskich problemach i indolencji władzy, którą Pan tak interesująco nam podaje. :)

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 11.01.2009 10:53

+)) Ja spotykam codziennie dalitów, których głowy są tak zaprzątnięte trudną sztuką przetrwania, nie utonięcia - że Pana daitl jawi mi się jako arystokrata intelektu i wiedzy o otaczającym nas coraz bardziej nieprzyjaznym świecie ludzi i tego, co czynią. Pocieszeniem jest dla mnie, że "ostatni będą pierwszymi" i tylko przebrani i wybrani - przejdą przez Ucho Igielne.... Marr

Komentarz został ukrytyrozwiń

(+) Mnie te teksty też szalenie wciągnęły. Każdego dnia sprawdzam, czy przypadkiem nie ukazał się nowy odcinek. Przy tym są one coraz bardziej ciekawe. Jednak można zainteresować tematami powszechnie uchodzącymi za mało ciekawe. Jednak wiele zależy od formy przekazu - nawet tematy poważne i smutne dają potraktować się ze smutnym uśmiechem, ale jednak uśmiechem.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Ja to czuję po kościach że będzie coraz lepiej. Myślę że serial niezły będzie.)

Komentarz został ukrytyrozwiń

(+) Ale miłe zaskoczenie! Kolejny ciekawie i z humorem potraktowany artykuł na aktualne, trudne tematy. Autor potrafi zainteresować tematem z uwagi na świetną formę przekazu - krótka forma, wiele kontrowersyjnych treści. Jest coraz lepiej, robi się coraz ciekawiej. Tak trzymać!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.