Facebook Google+ Twitter

Rozmowy z dalitem - Przedwiośnie

Dalit to osoba o najniższym statusie społecznym lub poza kastowa w systemie kastowym Indii. Są to „niedotykalni” wykonujący tzw.”nieczyste zawody”. Hipotetycznie więc w Polsce dalitem zostać może każdy.

Zarobkowanie dalita na mrozie / Fot. Sielecki Bogusław- Biało wszędzie, zimno wszędzie... Co to będzie? Co to będzie?
- Na pewno nie będzie już spieprzania dziadów... W takim przypadku gęstość zaludnienia na obszarze między Wisłą a Odrą spadłaby poniżej wartości tego wskaźnika charakteryzującego Pustynię Gobi. Co prawda Księżyc Najjaśniejszej przeprowadził rekonesans w Mongolii. Okazało się jednak, że nawet tam miał trudności utrzymać się na firmamencie.

- Po wielu perturbacjach udało mu się zawrócić z tej eksperymentalnej drogi i znaleźć się między swojakami, gdzie zawsze może liczyć przynajmniej na wsparcie swojej drugiej połówki. Tugrików nie będzie! Udał się jednak desant na euro, ale teraz ukochana „mocna” złotówka zdycha, a im gorzej się miewa, tym więcej dalitów przybywa w Najjaśniejszej.
- Kończą się zimowe, długie noce, więc i tarcza Księżyca jakoś tak staje się coraz bardziej wyblakła. Uwidacznia się wpływ i przewaga promieni Słońca Peru. Nawet wysiłki specjalistów od wizerunku nie przynoszą efektów. Przyklejony, sztuczny uśmiech na każdą okazję - czy trzeba czy też wręcz przeciwnie, nie jest w stanie rozjaśnić ciemnej strony Księżyca. Głoszenie tez o bezgranicznej miłości bliźniego swego też jakoś nie trafia do ciężko doświadczonych, pamiętliwych i niewdzięcznych serc ziomków. Trudno oszukać zawiedzionych dalitów po raz kolejny, ale też tak bardzo ciężko pogodzić się z tym, że era Księżyca powoli zbliża się do naturalnego kresu. Więc może by tak spróbować oszukać Słoneczko? W końcu ten manewr już się sprawdzał w przeszłości!

- Paradoksalnie czarne chmury, które zebrały się nad światem chronią przelotnie interesy Księżyca - im później wstanie jasny dzień, tym dłużej widoczna będzie jego blada tarcza. Tylko to nieszczęsne Słońce Peru, które za wszelką cenę usiłuje rozjaśnić mroki. Kombinuje nad wprowadzeniem złotówki do programu ERM2. Ta dwuletnia poczekalnia może okazać się „świetlistym tunelem” na końcu którego jest... stabilizacja.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (5):

Sortuj komentarze:

  • Autor usunął profil
  • 27.02.2009 12:58

+ Panie Bogusławie, to jeden z najlepszych odcinków "Rozmowy z dalitem"! A przy okazji - "Przedwiośnie" Stefana Żeromskiego - wycofano z kanonu lektur szkolnych, jakże to znamienne... Podobnie rzecz się ma z "Bezdomnymi".... Ciekawe, prawda?.... Niby nie ma cenzury.... A to najbardziej aktualne lektury obok: "Ziemi Obiecanej" Władysława St. Reymonta - Noblisty...... lecz wrażliwego na niedolę społeczną..... A takich tuzów już nie ma... przynajmniej u nas! D.

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 27.02.2009 09:56

+))) Świetny tekst, który broni się sam! Nie potrzebuje uzasadnień ani wykładni! Marr

Komentarz został ukrytyrozwiń

"Osobiście wierzę w mądrość większości dalitów - w końcu na marginesie życia pojawiają się rzesze ludzi wykształconych o otwartych umysłach" - i taki stan, to hańba dla narodu!
Zamiast wykorzystywać ich wiedzę i doświadczenie, nasz kapitał w rozwijającej sie Europie, stają się wbrew swojej woli ciężarem dla biednego państwa.

Komentarz został ukrytyrozwiń

(+) Artykuł ciekawy! Trudne tematy lekko i fajnie poruszone, jak zawsze z dużą dawką celnego i zjadliwego humoru. To duża umiejętność pisać o tematach trudnych na wesoło!

Komentarz został ukrytyrozwiń

(+) Kolejny świetny artykuł z ulubionego przeze mnie cyklu. Trafne spostrzeżenia, diagnozy, ostrzeżenia. Jak zawsze z sarkastycznym humorem potraktowane najbardziej aktualne i bolesne problemy współczesnej Polski. W realnie czarny obraz życia w kraju umiejętnie wlana dawka umiarkowanego optymizmu. Autor w miarę pisania tego cyklu wyraźnie rozkręca się, uzyskując wręcz mistrzostwo przekazu. Gratulacje!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.