Facebook Google+ Twitter

Rozmowy z dalitem. Przeminęło z wiatrem

Dalit to osoba o najniższym statusie społecznym lub wręcz umiejscowiona poza kastą w systemie stanowym Indii. Są oni „niedotykalni", przez to, że wykonują tzw.”nieczyste zawody”. Hipotetycznie w Polsce dalitem zostać może każdy.

Stocznia Gdańska - historyczna brama nr 2 / Fot. http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/1/10/Brosen_EnterShipyardGdansk.jpg/800px-Brosen_EnterShipyardGdansk.jpgJak Twoje samopoczucie, Janku? Wkrótce minie miesiąc jak wypoczywasz na przymusowym i bezterminowym urlopie kryzysowym.
- Trudno piać ze szczęścia i radości, kiedy powoli przejada się rower, który od wiosny miał wozić do pracy moje stare i sterane kości. Nie ma pracy, nie ma roweru. Ofert pracy też nie ma i chyba szybko nie będzie, więc wkrótce potrzebne będą mi siły na pokonywanie codziennego szlaku między śmietnikami. Tylko, jak obserwuję, w ostatnich miesiącach konkurencja w tej branży znacznie się powiększyła - dalitów z dnia na dzień przybywa...

Przez takich jak Ty kryzys sięgać zaczyna Narodowego Funduszu Zdrowia. Skutkiem rosnącego bezrobocia z miesiąca na miesiąc powiększa się bieda NFZ.
- Wiem, wiem! Jestem na bieżąco... W lutym brakowało do planu 23 mln złotych, w marcu niedobór wpływów zwiększył się do 54 milionów. Luka ta powiększa się proporcjonalnie do powiększania się ilości dalitów stawianych na marginesie społeczeństwa. Wiesz doskonale, jak na początku roku odżyłem, jaki miałem zapał i plany na tę pozostałą cząstkę życia. Teraz okazuje się, że dobry dalit to martwy dalit. W marcu nadzieja przeminęła z wiatrem... wraz z pracą, a nadzieja podobno umiera ostatnia!

Jakimś cudem w zeszłym roku NFZ uzyskał nadwyżkę środków pieniężnych na swoich kontach bankowych. Dziwna sprawa, bo pieniędzy ciągle brakuje na wszystko, a tu powstaje nadwyżka. To tak, jakbyś poszedł na zakupy z płótnem w kieszeniach i wyszedł ze sklepu z puszką szynki. Albo z Ciebie jest złodziej, albo to jest cud! Teraz tą szynką NFZ podkarmi nieco kryzys. Bezrobocie jednak nadal wzrasta i dalit wciąż będzie miał problemy z uzyskaniem właściwej pomocy medycznej. Nie nastąpi bowiem zapisana w kontraktach ze szpitalami podwyżka wyceny świadczeń medycznych.
- Już w zeszłym roku media bąkały, że spowodowany kryzysem spadek dochodów rodzimych dalitów musi odbić się niekorzystnie na finansowaniu służby zdrowia. Właściwością człowieka jest błądzić, natomiast właściwością nami rządzących jest tkwić w błędzie. Zamiast czynów, cały czas słychać jakiś bełkot o konieczności prywatyzacji służby zdrowia. Tylko w jaki sposób prywatyzacja może dofinansować nasze zdrowie, skoro przyrostu niezbędnych środków osiągnąć nie sposób, a nawet postępuje ich ubytek? Zero możemy dowolnie pomnażać i w efekcie finalnym zawsze otrzymamy zero.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (8):

Sortuj komentarze:

  • Autor usunął profil
  • 12.05.2009 10:37

Po prostu +

Komentarz został ukrytyrozwiń

Duży +

Komentarz został ukrytyrozwiń

http://nocoty.pl/title,Pazura-wezmie-slub-pod-ziemia,wid,11069259,wiadomosc.html?ticaid=57e9f

Komentarz został ukrytyrozwiń

Jak zawsze świetny, ciekawie napisany artykuł o aktualnych sprawach bez "zamiatania pod dywan"!

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 24.04.2009 20:58

Panie Bogusławie, czytałem czwarty raz i widzę kawał perfekcyjnej pracy! A nie jakieś tam "wydumki". Gratuluję, Marr

Komentarz został ukrytyrozwiń

Gorzka konstatacja w pięknym stylu wyrażona. Plus!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Mistrzostwo świata! Skoro stanęliśmy nad przepaścią, to "Krok do przodu pod nieodpowiedzialnym przywództwem może jednak w obecnej sytuacji okazać się tragiczny w skutkach!" Kto będzie odpowiedzialny za ewentualne zrobienie tego kroku w przepaść? Dużo słów, ale do "pustej Kolebki" też nikt się nie przyznaje! Artykuł, jak zawsze, wspaniale, ciekawie napisany. To plus! Autor podejmuje z dużą dozą czarnego humoru trudne, aktualne tematy. To drugi plus. Szkoda, że mogę dać tylko jeden.

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 24.04.2009 13:55

Cóż za bogactwo najświeższych informacji - podanych w bardzo przystępny, przejrzysty, jasny i dostępny sposób formy, która nie "narzuca się" treści! Panie Bogusławie, tworzy Pan zręby nowego gatunku - kryzysowych (jak to w liberalnym kapitalizmie) "Dialogów na Cztery Nogi". Chyba powstanie niebawem - co jest naturalną koleją rzeczy - większościowa! Polska Partia Dalitów, którzy zostali oszukani i wykorzystani przez system, który dba i wspomaga tylko oligarchów. Marr

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.