Facebook Google+ Twitter

Rozmowy z dalitem. Sen nocy letniej

Dalit to osoba o najniższym statusie społecznym lub wręcz umiejscowiona poza kastą w systemie stanowym Indii. Są oni „niedotykalni", przez to, że wykonują tzw. ”nieczyste zawody”. Hipotetycznie w Polsce dalitem zostać może każdy.

Noc w górach nadchodzi / Fot. Bogusław SieleckiJanku! Ciekawy sen wczoraj miałem!
- Momenty były?

Ty to zaraz o momentach! Co, bez momentów nie ma snów?
- E tam! A co to za sny bez momentów? Na jawie świat jest jeden i dla wszystkich taki sam! We śnie każdy ucieka do własnego świata.

W pierwszą letnią noc miałem proroczy sen i dotyczył tego jednego wspólnego świata! Sny rodzą rzeczywistość! Jak sądzisz: dlaczego Mojżesz prowadził Izraelitów z Egiptu do Ziemi Obiecanej po pustyni przez 40 lat?
- Chodziło o wymianę pokoleń?

Zasadniczo tak! Hebrajczycy po ucieczce z Egiptu przybyli na górę Synaj, gdzie otrzymali od Boga 10 przykazań, a Mojżesz napisał im prawa, by wiedzieli, jak mają postępować. Następnie wyprawił on zwiadowców do Ziemi Kananejskiej, którzy powrócili jednakże przerażeni potęgą jej mieszkańców. Swym strachem zarazili pozostałych Izraelitów, którzy zaczęli złorzeczyć Mojżeszowi. Bóg ukarał Hebrajczyków za to szemranie, skazując ich na 40-letnią tułaczkę i oznajmiając im, że do Ziemi Obiecanej wejdą dopiero ich synowie. Prawo jest po to, aby obywatele czuli się odważni, a nie po to aby napawać ich strachem. Mojżesz przewodził więc Izraelitom przez czterdzieści lat wędrówki po pustyni. W tym czasie wymarli wszyscy przyzwyczajeni do starego porządku, skażeni kompleksem niewolników.
- To Tobie przyśnił się Mojżesz?

Gdzież tam Mojżesz! To dopiero byłoby proroctwo! Mnie przyśnił się nasz kraj w roku 2029!
- Chyba rozumiem - 40 lat po transformacji, czyli jak niektórzy twierdzą, po obaleniu komunizmu...

Komunizm jest pojęciem teoretycznym nie mającym przełożenia na praktykę ustrojową. Nie mógł się więc skończyć, skoro nigdy nigdzie się nie zaczął! W naszej praktyce państwowej ta absurdalna formułka powstała w wyniku dość prymitywnego myślenia domorosłych teoretyków myśli politycznej. Nawet “najtęższe” umysły współczesnej Polski z wielką ochotą przyswoiły sobie to idiotyczne określenie, gdyż okazało się dla nich wygodne do wprowadzania w życie ustaw dekomunizacyjnych. Daje im też komfort mówienia o zbrodniach komunistycznych, przy czym równocześnie pozwala gloryfikować zbrodnie antykomunistyczne popełniane przez zbrojne podziemie. Modlą się pod figurą diabła mając go za skórą!
- No dobrze, ale jak to się w końcu ma do Egiptu, Mojżesza...

Janku! O co Tobie chodzi? Daj już spokój Mojżeszowi, który wyprowadził swój lud z Egiptu! My zostaliśmy wyprowadzeni z PRL-u w pole i teraz błąkamy się po pustyniach Europy, zanim dotrzemy do Ziemi Obiecanej! Absurd zawsze drogo kosztuje, ale staje się najdroższy, gdy jego głosicielami są politycy. Jezus przemienił wodę w wino, zaś nasi politycy bywają lepsi, bo mają zdolność zamienić nawet ekonomię w fikcję! Przedsiębiorczy przedsiębiorcy są też w stanie dokonać cudu przemienienia... wina w wodę! Chyba Bóg się wkurzył na ten naród wybrany, bo kłamstwo może rodzić kwiaty, ale nigdy nie zrodzi owoców! U podstaw wyjścia naszego narodu z PRL legło 21 postulatów Solidarności z 1980 r. Pamiętasz?
- Pewnie, że pamiętam! Podstawowym postulatem była akceptacja niezależnych od
PZPR i pracodawców wolnych związków zawodowych.

Więc słowo ciałem się stało! Mamy wolne, ”znaczące” związki zawodowe, a jest ich bez liku. Wrocławska fabryka Volvo rozpoczęła zwolnienia pracowników. Umowy o pracę są wypowiadane tak, by uniknąć konieczności konsultacji ze związkami zawodowymi. Wypowiedzenia dostaje miesięcznie mniej niż 30 osób, dzięki czemu firma nie musi ogłaszać zwolnień grupowych. Volvo zwalnia pracowników mimo, że wcześniej zakład porozumiał się z Solidarnością, że zwolnień nie będzie. Czy o takie przemiany chodziło?
- No a zagwarantowanie prawa do strajku oraz bezpieczeństwa strajkującym i osobom wspomagającym?

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (13):

Sortuj komentarze:

Panie Bogusławie - Pan rozśmiesza, Pan wyciska łzy! "Dlaboga, Panie Bogusławie! Larum grają! wojna! nieprzyjaciel w granicach! a ty się nie zrywasz? szabli nie chwytasz? na koń nie siadasz? ..." Pana wywijanie piórem jest wspaniałe! Może jednak wywinie Pan "szabelką"? Jestem za!!!

Komentarz został ukrytyrozwiń

"Nie ma sensu dobijać polskiego dalita przypominaniem co popierał, o co walczył w zestawieniu z tym co uzyskał po likwidacji państwa na pewno niedoskonałego, lecz bardziej ludzkiego od dzisiejszej Rzeczypospolitej. W PRL-u było śmiesznie, ale mniej dramatycznie. Teraz realia są bardziej dramatyczne niż śmieszne."

Za Anną powtarzam; nie śmieszne, a przygnębiające słowa.
Autorowi - wszystkie gwiazdki wpisuję! :)

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 26.06.2009 20:50

Dużo w tym racji - gorzkiej, i dużo marzeń - słodkich. Będę nieelegancja, ale powiem Wam prawdę - ja już rzygam polityką w wydaniu obecnych polityków. Tak bardzo, bardzo chce mi się czegoś strawnego... Uważam, że demokracja jest mimo wszystko, najlepszym z niedoskonałych zawsze ustrojów, więc cieszę się, że obalono "komunę" (nie mylę z komunizmem). Ale to co wyprawiają nasi, wszyscy po kolei, liberałowie, to woła o pomstę do nieba, to fakt. Widoczny gołym okiem. Jedynie nie dla tych, którzy wraz z dobrą forsą poszybowali tak wysoko, że oderwali się od ziemi i nie widzą już tych drobin ludzkich a jedynie szarą masę.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Bardzo dobry tekst. Tylko co was tak śmieszy? Mnie raczej przygnębił.

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 26.06.2009 14:16

Świetny artykuł!!!

Komentarz został ukrytyrozwiń

" Świat uczciwy i sprawiedliwy, pełen empatii, ciepła, tolerancji i wzajemnego szacunku, a pozbawiony agresji, zawiści i wszelkiej podłości! Czyż to nie ta Ziemia Obiecana, do której warto zmierzać bez względu na światopogląd? Wierzę, że dla dobra następnych pokoleń Polaków ziści się ten mój sen nocy letniej." Cóż można dopowiedzieć? Każdy chyba chciałby żyć w takim świecie, a świat, jakim by on nie był, tworzą ludzie. Może następne pokolenie taki właśnie świat stworzy? Artykuł świetny, ciekawie napisany z ponadczasowym przesłaniem.

Komentarz został ukrytyrozwiń

"Obiecuj ludziom to czego pragną, a zawsze w swojej naiwności w te obietnice uwierzą."

Ja zawszcze wtedy pamietam o rymowance : Obiecanki - cacanki ,a gupiemu radosc.

Jak zawszsze świetnie napisane i nie pozostaje nic innego jak czekac z niecierpliwoscia na nastepny tekst.
Pozdrawiam serdecznie.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Podpisuję się pod wszystkim, co artykuł zawiera. Dodam tylko swoje spostrzeżenie. Nie tylko w Polsce jest duży odsetek ludzi mających skłonności do obżarstwa. Jak się dostanie do koryta, to żre bez opamiętania. Trzeba znaleźć sposób, aby uchronić się od szkodliwości takich - skłonności.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Artykuł jak zawsze świetnie napisany, pełen sarkazmu i świetnego humoru przy celnych spostrzeżeniach odniesionych do bieżącej sytuacji kraju! Choćby to: "Jezus przemienił wodę w wino, zaś nasi politycy bywają lepsi, bo mają zdolność zamienić nawet ekonomię w fikcję! Przedsiębiorczy przedsiębiorcy są też w stanie dokonać cudu przemienienia... wina w wodę! Chyba Bóg się wkurzył na ten naród wybrany, bo kłamstwo może rodzić kwiaty, ale nigdy nie zrodzi owoców!" Przecież można uśmiać się do łez! Prosimy o więcej! Zgadzam się z moją przedmówczynią: dlaczego teksty takie jak te znikają tak szybko w otchłani...? Pozdrawiam serdecznie wszystkich, a szczególnie Autora i... proszę nas nie zaniedbywać! -:)

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 25.06.2009 20:42

Wiem już, dlaczego kocham spać! Marzenia mam piękne.... z cyklu Wolność, Równość, Braterstwo, Drogie Koleżeństwo.... W mych snach pojawiają się autentycznie! ludzie życzliwi, bezinteresowni, pełni empatii, zawsze lojalni, pełni zadumy i skromności wszelakiej...
No, dosyć tego, idę "w marzenia".... :)) Marr

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.