Facebook Google+ Twitter

Rozmowy z dalitem - Szmaragd, miłość i krokodyl

Dalit to osoba o najniższym statusie społecznym lub poza kastowa w systemie kastowym Indii. Są to „niedotykalni” wykonujący tzw.”nieczyste zawody”. Hipotetycznie więc w Polsce dalitem zostać może każdy.

Szmaragdy oszlifowane / Fot. http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/b/ba/Beryl_emeralds_cut_XH.jpgPoniedziałkowy późny wieczór. Dzwonek do drzwi. - Kogo u licha o tej porze niesie? - pomyślałem. Otwieram i oczom nie wierzę - to „mój dalit” Janek z przyklejonym do twarzy niepewnym uśmiechem.

- Witam, Janku, ale muszę przyznać, że mnie zaskoczyłeś swoją wizytą. Co Cię do mnie sprowadza - przecież kury już dawno śpią?
- Przychodzę z problemem i mam nadzieję, że będziesz mógł mi pomóc.

- Wejdź. Z uwagi na porę kawy Ci nie proponuję, ale herbatki się napijemy.
Usiedliśmy przy okolicznościowym stoliku. W chwilę później towarzyszyła nam i herbata. Wtedy zapytałem:

- Więc w czym mogę Ci pomóc?
- Jestem w kłopocie, bo mam jak najszybciej wybrać OFE, do którego chcę przystąpić... To chyba coś związanego z emeryturami...

- Oj, oj... Chyba niewiele więcej wiem na ten temat od Ciebie. OFE to otwarte fundusze emerytalne, gromadzące środki pieniężne na przyszłe niby emerytury. To istny szmaragd, drogocenny klejnot dla prywatnych właścicieli PTE, czyli powszechnych towarzystw emerytalnych, zarządzających tym bałaganem. Danina miesięczna jest tu obowiązkowa i jeszcze trzeba do niej każdorazowo wnieść opłatę za obsługę, a więc inaczej mówiąc, żeby OFE zechciały daninę przyjąć i nią dysponować.
- To skoro tych OFE jest więcej, to zapewne są lepsze i gorsze. Może potrafisz mi podpowiedzieć w takim razie, który z funduszy najlepiej wybrać?

- Ten system emerytalny w spadku zostawiła nam orkiestra, bynajmniej nie świątecznej pomocy, AWS pod batutą Jerzego Buzka. Z tego co wiem, to wszystkie OFE są jednakowo dobre i korzystne, tylko nie dla przyszłych emerytów. Czytałem, że tylko w zeszłym roku PTE straciły ponad 20 mld złotych.
- O tym systemie kiedyś słyszałem. Miał on nie zamrażać środków finansowych na rachunkach bankowych, a obracać nimi tak, żeby uzyskać dodatkowe korzyści. Dlatego ma zastąpić w przyszłości ZUS.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (5):

Sortuj komentarze:

Jankowi, za darmo, przekazuję taką oto radę:
Żadne OFE, a do pończochy Janku, do pończochy!
Będziesz wiedział czym rozporządzasz i na co możesz liczyć. :)))
Autorowi, zdecydowanie PLUS !

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 14.01.2009 14:35

Panie Bogusławie, przekazuję Panu taką myśl - pomysł - inicjatywę. A może Pan napisze wspomnienie o człowieku nie do zastąpienia: ś.p. Marku Kotańskim? Pozdrawiam, Marr

Komentarz został ukrytyrozwiń

(+) Śledzę ten interesujący cykl artykułów i nie mam tych wątpliwości, które wyraża Pan Rotert. Problem, o który Pan pyta, został wyjaśniony w odcinku "...-radykalne zmiany". Ten odcinek porusza głównie zagrożenia dla przyszłych emerytów związane z nowym systemem emerytalnym. Osobiście wydaje mi się, że bardziej zwięźle i treściwie tego problemu nie dałoby się przedstawić. Widać, że tekst jest dokładnie przemyślany i dopracowany. Takie przynajmniej ja odnoszę wrażenie. Swoją drogą jeśli nic się nie zmieni, to rzeczywistość przyszłych emerytów jawi się w czarnych barwach, niestety.

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 13.01.2009 20:28

+)) Podoba mi się ten cykl tekstów, jednak tym razem mam jakiś przesyt informacji o Funduszach Emerytalnych na rzecz braku wiadomości o kondycji Janka. Chciałbym poznać "od kuchni" mechanizmy jego niezwykłego przecież awansu społecznego. Jaki tu impuls zadziałał, albo - być może - zbiegi okoliczności?

Przecież wielu spośród jego kolegów, dalitów - trafiło już do noclegowni i stara się wyjść z bezdomności. Natomiast dalit - Janek myśli już o zasobniejszej emeryturze... Tak to tylko w "Erze".... :))) Marr

Komentarz został ukrytyrozwiń

(+) Ooooo... Ale niespodzianka! Dziękuję i oczywiście proszę o więcej! Tekst jak zwykle wspaniały!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.