Facebook Google+ Twitter

Rozmowy z dalitem - Trzeba oszlifować ten diament

Dalit to osoba o najniższym statusie społecznym lub poza kastowa w systemie kastowym Indii. Są to „niedotykalni” wykonujący tzw.”nieczyste zawody”. Hipotetycznie więc w Polsce dalitem zostać może każdy.

Diament / Fot. http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/b/bd/DiamanteEZ.jpg/632px-DiamanteEZ.jpgSzary, pochmurny czwartek. Obserwuję uwijających się ludzi przed zbliżającym się weekendem. Starzy górale zapowiadają takie mrozy, że przymarznie cap do kozy. - Gdyby z nieba spadł deszcz mleka, tylko bogaci mieliby dzbany, by je złapać - rozmyślam. - Ubogi żywi się jak może, a bogaty jak chce, ale ubogi nie ma tego, owego, a bogacz łakomy jest wszystkiego. Nagłe pociągnięcie za rękaw przerwało tę filozoficzną gonitwę myśli.

Janek? Wszelki duch Pana Boga chwali! Co za niespodzianka!
- A ja miałem nadzieję, że Cię dzisiaj spotkam.

Masz coś konkretnego na myśli?
- W zasadzie tak. Słyszałeś, że mamy w mieście nieoszlifowany diament? I tak sobie myślę, że coś trzeba zrobić, żeby przemienić go w brylant...

Nie wiem, o co Ci chodzi, ale wiesz jak mówią: szczęście czego mi nie dało, tego mi nie będzie brało.
- Żartujesz sobie, a ja mówię poważnie. Słyszałeś o takim chłopcu, który na mistrzostwach świata juniorów we wrześniu zeszłego roku we Francji zajął pierwsze miejsce w martwym ciągu i czwarte w trójboju siłowym?

Coś mi się o uszy obiło... Ale w czym rzecz?
- Nazywa się Krzysztof Wierzbicki. Jest uczniem pierwszej klasy Zasadniczej Szkoły Zawodowej w naszym Zespole Szkół Technicznych na ul. Rybnickiej. Od ośmiu lat trenuje trójbój siłowy i podnoszenie ciężarów. Podobno ma niesamowity talent. Jest reprezentantem Kadry Narodowej Polski. Zadebiutował już nawet w zawodach Strong Man, zajmując już w swym pierwszym starcie czwarte miejsce. Był zrzeszony w klubie „Herkules” w Warszawie, obecnie w klubie UKSS" TROPS Wschowa, a faktycznie uczy się i trenuje w Mikołowie.

Takie pomieszanie z poplątaniem u nas to przecież nic nadzwyczajnego... Co bardziej dokuczy, to rychlej nauczy, a w końcu nikt się mistrzem nie rodzi.
- Mistrzem to się nikt nie rodzi, ale on trenuje w pocie czoła wbrew trudnościom i jak na wiek już ma duże osiągnięcia. Praktycznie we wszystkich zawodach plasuje się w ścisłej czołówce, o ile ich nie wygrywa. A wiesz jak zaczął trenować?

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (6):

Sortuj komentarze:

obserwatorka
  • obserwatorka
  • 02.04.2012 11:46

artykół piękny a chłopak wielki talent

Komentarz został ukrytyrozwiń

Kolejny, ciekawie ujęty temat "na czasie". Plus za bardzo dobry tekst i podjęcie tematu.

Komentarz został ukrytyrozwiń

+ za zwrócenie uwagi na problem młodych zdolnych, którym trzeba pomóc rozwinąć skrzydła. Ministerstwo sportu powinno w końcu zainteresować się młodymi ludźmi mającymi osiągnięcia w sporcie. Niestety lepiej narzekać, że nie ma następcy Małysza i innych niż zainwestować w młodzież.

Komentarz został ukrytyrozwiń

(+) Pełne zaskoczenie! Tekst tak samo dobry, jak wszystkie pozostałe, ale tym razem zupełnie inny, niespodziewany problem - cdn sugeruje, że Autor będzie starał się pomóc rozwiązać problem "młodego dalita". Ściskam kciuki i życzę powodzenia!

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 15.01.2009 15:59

+)) ....szkoda, że musimy obecnie czekać na sponsora - "dobroczyńcę"... Powinny w końcu zadziałać jakieś procedury, jakieś urzędy. Tak bywało niegdyś przecież... Panie Bogusławie, imponuje mi Pan lekkością pióra, bardzo udatną narracją i tak Pan szybko i "warsztatowo" pisze, że już nie nadążam czytać, no, prawie.... Istotnie, piję sam do siebie..., przepraszam, pominąłem jeden odcinek i trochę się czepiałem, że dalit tak szybko awansował społecznie. Bardzo udanie wplata pan w s z e l k i e "przejawy" naszej rzeczywistości w ten cykl rozmów. A to trudna do pokonania bariera. Gratuluję! Marr

Komentarz został ukrytyrozwiń

Panie Bogusiu, pięknie i obywatelsko!

" Mamy diament bez skazy, spróbujmy dać szansę na jego oszlifowanie, bo może okazać się brylantem w polskiej koronie."

Ciekawe, czy jakiś sponsor się chłopcem zainteresuje. Warto w Krzysia inwestować!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.