Facebook Google+ Twitter

Rozmowy z dalitem - w okowach Hamasu

Dalit to osoba o najniższym statusie społecznym lub poza kastowa w systemie kastowym Indii. Są to „niedotykalni” wykonujący tzw.”nieczyste zawody”. Hipotetycznie więc w Polsce dalitem zostać może każdy.

Bar piwny "Orient" w Mikołowie / Fot. Bogusław SieleckiSobotnie popołudnie. Na spotkanie stawiłem się przed czasem. Postawiłem na stoliku dwa piwa i zatopiłem się w ciszy i spokoju Orientu. Janek okazał się człowiekiem punktualnym. Po ogólnym powitaniu uścisnął moją rękę i usiadł na krześle obok.

- Jakie masz wrażenia po pierwszym pełnym tygodniu pracy? - zagadnąłem.
- Muszę przyznać, że oddycham dziś z ulgą. Organizm ludzki to ciekawa bestia - wystarczył tydzień, abym obudził się o godz. 3.00 nawet w dzień wolny od pracy. Budzik nie dzwonił, ale szybko się umyłem, ubrałem, zjadłem śniadanie, przygotowałem kanapki do pracy i o godz. 4.00 byłem gotowy do wyjścia. Dobrze, że wtedy zdałem sobie sprawę, że dziś mogę dłużej pospać. Zasnąć mi się już nie udało, ale przynajmniej nie pętałem się bez potrzeby po przystankach.

- Kto rano wstaje temu Pan Bóg daje! Czas relaksu, relaksu, relaksu to czas!
- Wiesz, że ja ostatni raz piwo piłem wiele lat temu...? Nawet nie pamiętam już, kiedy. Dobrze móc sobie w spokoju usiąść po pracy w sobotę przy piwku. Cieszę się, że dostałem szansę powrotu do żywych. Ale to, że rano spać nie umiałem, popsuło mi nastrój na cały dzień.

- Wyglądasz rześko i braku snu raczej po Tobie nie widać.
- Nie w tym rzecz. Zasnąć nie mogłem, więc włączyłem telewizor - a tam... makabryczne sceny ze Strefy Gazy. Zbombardowane domy, ranni ludzie, mnóstwo zabitych, a między tym wszystkim miotali się ci, których jeszcze odłamki bomb nie dosięgły. Często nie doceniamy, tego co mamy. My tu spokojnie relaksujemy się przy piwie i nic nam nie grozi, a tam bomby zabijają ludzi, inni umierają ze strachu. Co komu winne dzieci ginące w zbombardowanej szkole?

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (7):

Sortuj komentarze:

  • Autor usunął profil
  • 13.01.2009 16:49

+)) Powtórzę za Monika: Kolejny, świetnie i ciekawie napisany artykuł. Zapewne wielu zawistnych chciałoby zdyskredytować ten tekst. Niestety - siła wyższa! - artykuły tego Autora i zawarte w nich przesłania bronią się same. To nie jest jakieś tam gryzmolenie jakiegoś tam pis-maka. Oczekuję kolejnych, dających do myślenia i przemyślenia odcinków! Marr

Komentarz został ukrytyrozwiń

Z pełnym uznaniem dla znajomości sytuacji i mechanizmów sterujących konfliktem bliskowschodnim - to pierwszy PLUS; a następny, za formę i język przekazu. :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Podpisuję się pod zdaniem tomfisha. Każdemu trzeba dać drugą szansę i popatrzeć obiektywnie na to co pisze.

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 13.01.2009 08:50

Nie lubię agentów SB, ale mimo bojowej natury, nie mogę zrozumieć ciągłych wtrętów na ten temat.
Jedno należy przyznać, człowiek się do czegoś przyznał, forma mi zupełnie nie odpowiada, nie zgadzam się z ani jednym słowem wyjaśnień dobrej współpracy, ale jednak wiemy kim jest.
Nie można patrzyć na jego literackie próby tylko przez pryzmat przeszłości, o której sam nas poinformował.
Gdybyśmy o tym nie wiedzieli, może szlag by nas trafiał ( mnie trafia ) jak przedstawia swoją rzeczywistość, ale nic poza tym. Jednak wiemy i zamiast brać to pod uwagę w ocenach robimy celem uwag.
Ilu jeszcze współpracujących ze służbami, świadomie lub nie, uczestniczyć może w życiu portalu , nie jesteśmy w stanie stwierdzić.
Sam już nie wiem jestem za a nawet przeciw....

Komentarz został ukrytyrozwiń

(+) Ciekawie napisany artykuł na poważny temat z poczuciem kąśliwego humoru. Daje do myślenia i dobrze się to czyta.

Komentarz został ukrytyrozwiń

{+} Kolejny, świetnie i ciekawie napisany artykuł. Zapewne wielu zawistnych chciałoby zdyskredytować ten tekst. Niestety - siła wyższa! - artykuły tego Autora i zawarte w nich przesłania bronią się same. To nie jest jakieś tam gryzmolenie jakiegoś tam pis-maka. Oczekuję kolejnych, dających do myślenia i przemyślenia odcinków!

Komentarz został ukrytyrozwiń

"Kto rano wstaje temu Pan Bóg daje!"
Jakoś dziwnie brzmią te słowa w "piórze" SB. No nie?

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.