Facebook Google+ Twitter

Rozmowy z dalitem - Zew krwi

Co może łączyć dużego, krwiożerczego kota z polskim, wygłodniałym dalitem? Skoro nie ma takiej rzeczy, której by człowiek nie zrobił z biedy i głodu, to może związek ten nie jest aż tak odległy?

Irbis / Fot. http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/a/a7/Uncia_uncia.jpg/399px-Uncia_uncia.jpgPracujesz, Janku, blisko granicy z Opolszczyzną i nie boisz się tam przebywać, zwłaszcza, że w pobliżu masz las?
- Jeszcze pracuję, choć rower na wiosnę chyba okaże się dla mnie zbędny. Tam jest bardzo fajny teren - las czysty, grzybny - cisza i spokój. Bać, to można się tam jedynie krzyku załamanego szefa i medialnych newsów.

Nieświadomość bywa błoga. Przecież w pobliżu poluje pantera lub irbis. Wczoraj w Łanach rozwalił solidną klatkę i wyhaczył sobie przekąskę z królika. Wcześniej zagryzł cielęta, warchlaki i posilił się stukilogramowym tucznikiem. Nie gardzi sarenkami. W sobotę w pogoni za łanią przebiegł po masce samochodu gdzieś w okolicach Głubczyc. Nie wydaje mi się, żeby pogardził człowiekiem. W końcu mięso to mięso.
- Słyszałem o tych wydarzeniach, ale Głubczyce są daleko, więc nie ma się czego obawiać. Swoją drogą ciekawe, skąd taki kotek znalazł się w naszych lasach?

Nie wiem, czy uzasadniony jest aż taki spokój? Przecież ten kotek, jak pieszczotliwie go nazwałeś, przemieszcza się dość szybko i na stosunkowo duże odległości. Kto wie, w jakim kierunku podąży i gdzie się znajdzie za kilka dni. Skąd się wziął? A żył sobie gdzieś w surowych warunkach odległego świata, kiedy na początku lutego ptasie radio podało wiadomość, że do Polski dotarła „Libertas”. Nie bardzo wiedział, co to takiego i z czym się to je, ale zwietrzył padlinę. W końcu obfitość osłabionej zwierzyny może być pociągająca, a jak się niczego nie upoluje, to i padliną zadowolić się można. Zawisza Czarny budziłby jego lęk, lecz ten od dość dawna nie jest obecny wśród żywych, a Zawisza "czarny inaczej" respektu nie budzi. Skoro jakiś „Libertas” do Polski dotarł, to dlaczego nie miałby dotrzeć irbis? Tak więc decyzja była szybka no i mamy nowy gatunek kota w polskich lasach.
- Nabijasz się, a sprawa jest poważna, skoro zebrał się nawet sztab antykryzysowy, który wydał zakaz wchodzenia do lasu okolicznym mieszkańcom. W Centrum Zarządzania Kryzysowego zorganizowano całodobowe dyżury, a straż łowiecka i myśliwi obserwują tereny wokół miast. Wojewoda skierował do lasów patrole złożone z przedstawicieli policji, straży miejskiej i myśliwych. Zakazał jednak odstrzału kota, a zalecił, aby go uśpić.

Wojewoda jest widać przezorny. Zabicie zwierzęcia mogłoby wywołać sprzeciw obrońców praw zwierząt i nie wiadomo, czy miejsce siedzenia włodarza tych ziem nie odleciałoby również do Krainy Wiecznych Łowów. Teraz niby wszystko jest humanitarnie i w porządku. Pojawia się jednak pytanie, kto tu jest myśliwym, a kto zwierzyną. Oby nie okazało się, że myśliwym jest irbis doświadczony w polowaniu, mając przeciw sobie patrole bez doświadczenia w zetknięciu z takimi kociakami.
- Miejmy nadzieję, że patrole mają zakaz wkładania futrzanych czapek! Mogłoby znów dojść do pomyłki. Skoro kiedyś w podobnej sytuacji zastrzelony został weterynarz, to teraz ofiarą mógłby paść ktoś z patrolu, tym bardziej, że strach ma wielkie oczy i często widzi coś, czego nie ma. Z drugiej strony kot widząc futerko, mógłby zaatakować, bo przecież królikiem, zającem czy lisem nie pogardzi.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (7):

Sortuj komentarze:

Ciekawe...

Komentarz został ukrytyrozwiń

"każda wielkanocna paczka żywnościowa to około 40 kilogramów mąki, cukru, sera, mleka w kartonach i syropów, czyli „rarytasów” na co dzień niedostępnych przeciętnemu dalitowi"
Tak, dla biedaka to realna pomoc, artykuły pierwszej potrzeby, nie "rarytasy".
A bezwstydni cwaniacy, może ci sami, co to po zasiłki podjeżdżali mercedesami, rozpychali się depcząc słabszych.
Wstyd i hańba, że margines biedy niepokojąco powiększa się, a solidarność i współczucie zanikają.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Z tego, co mi wiadomo, to w kolejce we Włocławku ustawili się ludzie, którzy zostali wcześniej do takiej pomocy zakwalifikowani i posiadali odpowiednie talony. Bali się jednak, że nie dla wszystkich żywności starcz.y. Rozwozić biednym paczki - na pewno byłoby to dla nich wygodne, ale paczki musiałyby być mniejsze, żeby pokryć koszty transportu. To już chyba lepiej odebrać było osobiście i mieć trochę więcej. Spryciarzy i cwaniaków nigdy u nas nie brakowało i nie brakuje. Tyle tylko, że zmieniła się ich pozycja i sposób polowania.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Z tego typu akcji często korzystaja (siłowo) ludzie wcale nie biedni.

Jeżeli istnieje rozpoznanie w środowisku autentycznej biedy, to paczki powinnu byc dostarczone do ich domów.

Afery z handlem darami w ośrodkach Monaru, tez świadczyły o tym, że dostep do darmowego rodzi w spryciarzach bardzo przedsiebiorcze instynkty.
Podobnie w wielu parafiach działo sie z darami w czasie stanu wojennego. Korzystali najsprytniejsi.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Plus oczywiście:)) Brrry trochę mnie zmroziło...

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 24.03.2009 22:44

Tak, dysproporcje stanu posiadania zwiększyły się nam od czasu Grubej Kreski niesamowicie. Są jednak biedne dzieci np. w Domach Dziecka i Domy Opieki z których inwalidzi nie będą się przepychać po 40 kg, mąki, cukru, sera i innych rzeczy bo nie mają tak silnych bicepsów. Oni może też nie oglądają często "rarytasów" .Nie zapominajcie, że polityka zasiłków "za frico" rozpuściła ludzi a biedą i brakiem odpowiedniej organizacji nie można usprawiedliwiać braku godności i dyscypliny w narodzie.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Straszny, przerażający obraz z życia ludzi biednych, dla których alternatywą wkrótce może stać się irbis.... A obszar nędzy ciągle powiększa się. Czy kogoś to jeszcze obchodzi, czy też istotne jest tylko zwiększanie apanaży zarządzających tym bałaganem?

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.