Facebook Google+ Twitter

Rozmowy z dalitem - Zew krwi

Co może łączyć dużego, krwiożerczego kota z polskim, wygłodniałym dalitem? Skoro nie ma takiej rzeczy, której by człowiek nie zrobił z biedy i głodu, to może związek ten nie jest aż tak odległy?

Irbis / Fot. http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/a/a7/Uncia_uncia.jpg/399px-Uncia_uncia.jpgPracujesz, Janku, blisko granicy z Opolszczyzną i nie boisz się tam przebywać, zwłaszcza, że w pobliżu masz las?
- Jeszcze pracuję, choć rower na wiosnę chyba okaże się dla mnie zbędny. Tam jest bardzo fajny teren - las czysty, grzybny - cisza i spokój. Bać, to można się tam jedynie krzyku załamanego szefa i medialnych newsów.

Nieświadomość bywa błoga. Przecież w pobliżu poluje pantera lub irbis. Wczoraj w Łanach rozwalił solidną klatkę i wyhaczył sobie przekąskę z królika. Wcześniej zagryzł cielęta, warchlaki i posilił się stukilogramowym tucznikiem. Nie gardzi sarenkami. W sobotę w pogoni za łanią przebiegł po masce samochodu gdzieś w okolicach Głubczyc. Nie wydaje mi się, żeby pogardził człowiekiem. W końcu mięso to mięso.
- Słyszałem o tych wydarzeniach, ale Głubczyce są daleko, więc nie ma się czego obawiać. Swoją drogą ciekawe, skąd taki kotek znalazł się w naszych lasach?

Nie wiem, czy uzasadniony jest aż taki spokój? Przecież ten kotek, jak pieszczotliwie go nazwałeś, przemieszcza się dość szybko i na stosunkowo duże odległości. Kto wie, w jakim kierunku podąży i gdzie się znajdzie za kilka dni. Skąd się wziął? A żył sobie gdzieś w surowych warunkach odległego świata, kiedy na początku lutego ptasie radio podało wiadomość, że do Polski dotarła „Libertas”. Nie bardzo wiedział, co to takiego i z czym się to je, ale zwietrzył padlinę. W końcu obfitość osłabionej zwierzyny może być pociągająca, a jak się niczego nie upoluje, to i padliną zadowolić się można. Zawisza Czarny budziłby jego lęk, lecz ten od dość dawna nie jest obecny wśród żywych, a Zawisza "czarny inaczej" respektu nie budzi. Skoro jakiś „Libertas” do Polski dotarł, to dlaczego nie miałby dotrzeć irbis? Tak więc decyzja była szybka no i mamy nowy gatunek kota w polskich lasach.
- Nabijasz się, a sprawa jest poważna, skoro zebrał się nawet sztab antykryzysowy, który wydał zakaz wchodzenia do lasu okolicznym mieszkańcom. W Centrum Zarządzania Kryzysowego zorganizowano całodobowe dyżury, a straż łowiecka i myśliwi obserwują tereny wokół miast. Wojewoda skierował do lasów patrole złożone z przedstawicieli policji, straży miejskiej i myśliwych. Zakazał jednak odstrzału kota, a zalecił, aby go uśpić.

Wojewoda jest widać przezorny. Zabicie zwierzęcia mogłoby wywołać sprzeciw obrońców praw zwierząt i nie wiadomo, czy miejsce siedzenia włodarza tych ziem nie odleciałoby również do Krainy Wiecznych Łowów. Teraz niby wszystko jest humanitarnie i w porządku. Pojawia się jednak pytanie, kto tu jest myśliwym, a kto zwierzyną. Oby nie okazało się, że myśliwym jest irbis doświadczony w polowaniu, mając przeciw sobie patrole bez doświadczenia w zetknięciu z takimi kociakami.
- Miejmy nadzieję, że patrole mają zakaz wkładania futrzanych czapek! Mogłoby znów dojść do pomyłki. Skoro kiedyś w podobnej sytuacji zastrzelony został weterynarz, to teraz ofiarą mógłby paść ktoś z patrolu, tym bardziej, że strach ma wielkie oczy i często widzi coś, czego nie ma. Z drugiej strony kot widząc futerko, mógłby zaatakować, bo przecież królikiem, zającem czy lisem nie pogardzi.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (7):

Sortuj komentarze:

Ciekawe...

Komentarz został ukrytyrozwiń

"każda wielkanocna paczka żywnościowa to około 40 kilogramów mąki, cukru, sera, mleka w kartonach i syropów, czyli „rarytasów” na co dzień niedostępnych przeciętnemu dalitowi"
Tak, dla biedaka to realna pomoc, artykuły pierwszej potrzeby, nie "rarytasy".
A bezwstydni cwaniacy, może ci sami, co to po zasiłki podjeżdżali mercedesami, rozpychali się depcząc słabszych.
Wstyd i hańba, że margines biedy niepokojąco powiększa się, a solidarność i współczucie zanikają.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Z tego, co mi wiadomo, to w kolejce we Włocławku ustawili się ludzie, którzy zostali wcześniej do takiej pomocy zakwalifikowani i posiadali odpowiednie talony. Bali się jednak, że nie dla wszystkich żywności starcz.y. Rozwozić biednym paczki - na pewno byłoby to dla nich wygodne, ale paczki musiałyby być mniejsze, żeby pokryć koszty transportu. To już chyba lepiej odebrać było osobiście i mieć trochę więcej. Spryciarzy i cwaniaków nigdy u nas nie brakowało i nie brakuje. Tyle tylko, że zmieniła się ich pozycja i sposób polowania.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Z tego typu akcji często korzystaja (siłowo) ludzie wcale nie biedni.

Jeżeli istnieje rozpoznanie w środowisku autentycznej biedy, to paczki powinnu byc dostarczone do ich domów.

Afery z handlem darami w ośrodkach Monaru, tez świadczyły o tym, że dostep do darmowego rodzi w spryciarzach bardzo przedsiebiorcze instynkty.
Podobnie w wielu parafiach działo sie z darami w czasie stanu wojennego. Korzystali najsprytniejsi.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Plus oczywiście:)) Brrry trochę mnie zmroziło...

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 24.03.2009 22:44

Tak, dysproporcje stanu posiadania zwiększyły się nam od czasu Grubej Kreski niesamowicie. Są jednak biedne dzieci np. w Domach Dziecka i Domy Opieki z których inwalidzi nie będą się przepychać po 40 kg, mąki, cukru, sera i innych rzeczy bo nie mają tak silnych bicepsów. Oni może też nie oglądają często "rarytasów" .Nie zapominajcie, że polityka zasiłków "za frico" rozpuściła ludzi a biedą i brakiem odpowiedniej organizacji nie można usprawiedliwiać braku godności i dyscypliny w narodzie.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Straszny, przerażający obraz z życia ludzi biednych, dla których alternatywą wkrótce może stać się irbis.... A obszar nędzy ciągle powiększa się. Czy kogoś to jeszcze obchodzi, czy też istotne jest tylko zwiększanie apanaży zarządzających tym bałaganem?

Komentarz został ukrytyrozwiń

Jeśli chcesz dodawać komentarze, musisz się zalogować.

Najpopularniejsze

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.