Facebook Google+ Twitter

Różne oblicza FIFA

Finansowe imperium kierujące się regułami wielkich korporacji czy organizacja pozarządowa stawiająca na pierwszym miejscu promocję piłki nożnej? Gdzie leży prawda o piłkarskiej centrali?

 / Fot. http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Cesc_F%C3%A0bregas_Anderson.jpgMiędzynarodowa Federacja Piłki Nożnej zrzesza ponad 210 państw. Państw demokratycznych i autorytarnych, przestrzegających prawa człowieka i nagminnie je łamiących, państw, których obywatele nie muszą się martwić o swój jutrzejszy byt, jak i tych, w których trudno o kromkę chleba. FIFA obejmuje swoim zasięgiem cały świat z jego różnorodnością, ze wszystkimi jego osiągnięciami i niepokojami.

"For the game, for the world" – to tylko jedno z wielu haseł promujących Federację. Ktoś złośliwy dołączyłby do tego sloganu “for the money” i bez wysiłku można znaleźć dowody na to, że dopiero teraz mielibyśmy pełny obraz działalności Seppa Blattera i spółki.

Piłkarska centrala gospodaruje środkami, jakie ma do dyspozycji małej wielkości państwo. Na samej sprzedaży praw do transmisji i reklam podczas mistrzostw świata Federacja zarobiła, bagatela, 3,2 mld euro. Odliczając koszty związane z organizacją tej drugiej co do wielkości imprezy na świecie, około 1/3 wymienionej kwoty trafiła na szwajcarskie konta związku. Szacuje się, że to 30% więcej niż zarobiono na poprzednich mistrzostwach w Niemczech. Formalnością wydaje się konkluzja, że dochód RPA był znacznie mniejszy, a przyczynił się do tego m.in. fakt, że szefostwo FIFY na każdym państwie-gospodarzu wymusza zwolnienie z podatków dla siebie i swoich współpracowników.

Prosperity futbolowych władz dobrze widać, biorąc pod uwagę okres, na który nie przypadają największe, a więc i najbardziej dochodowe, piłkarskie imprezy. Zysk netto organizacji o charakterze non-profit (!) za rok 2009 wyniósł 196 mln dolarów, a jej rezerwy przekroczyły wówczas miliard dolarów. Barack Obama wraz z amerykańskim sekretarzem skarbu mogą tylko pomarzyć o takim komforcie.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.