Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

5164 miejsce

Różne oblicza Święta Niewiniątek

Dzisiaj chrześcijanie obchodzą Dzień Młodzianków - Męczenników. W krajach hiszpańskojęzycznych jest on okazją do żartów i kawałów, w Polsce - do modlitwy w obronie życia poczętego.

Obraz Rubensa "Rzeź niewiniątek" / Fot. http://pl.wikipedia.org/wiki/Grafika:Rubens_kindermord.pngW Meksyku, Hiszpanii i innych krajach kultury iberyjskiej 28 grudnia obchodzi się El Día de los Santos Inocentes, czyli Dzień Niewiniątek. Święto to upamiętnia dzieci, które król Herod kazał zabić, mając nadzieję, że dzięki temu nie spełni się przepowiednia o nadejściu Jezusa - króla potężniejszego niż on. Wydarzenie to zostało opisane w Ewangelii według św. Mateusza. Nie wspomina o nim natomiast żadne inne źródło historyczne. Nieznana jest również liczba zamordowanych dzieci.

Bibliści od dawna spierają się w tej kwestii i wysuwają coraz to nowe teorie - liczba chłopców według nich waha się między 20 a 144 tysiące. Część historyków z braku odpowiednich źródeł nawet neguje to wydarzenie. Motyw niewiniątek często za to wykorzystywany był przez malarzy i poetów. Adam Mickiewicz odwołał się do niego w trzeciej części "Dziadów" natomiast m.in. Rubens, Giotto di Bondone uwiecznili go na swoich obrazach.

Obecnie dzień ten m.in. w Hiszpanii, Kolumbii, Meksyku jest odpowiednikiem polskiego Prima Aprilis. Tego dnia gazety bardzo często publikują niewiarygodne, zmyślone informacje, ludzie bawią się i śmieją, robią żarty znajomym, rodzinie, wzajemnie oszukują się. Dość popularne są żarty takie jak oblewanie bliskich wodą lub przestawiania godziny w zegarku. Zdarzają się również dowcipy bardziej wymyślne jak np. spowodowanie, że z miejskich fontann zamiast wody wydobywają się bańki mydlane. Jest to święto pełne radości i szalonych pomysłów. W zeszłym roku hiszpańskiej prasie udało się wprowadzić w błąd kibiców z całego świata, zamieszczając wiadomość o transferze Thierry'ego Henry do FC Barcelony. Podobny żart zrobił fanom Primera Division w 2005 roku dyrektor Realu Madryt Arrigo Sacchi. W wywiadzie dla pisma sportowego zapewniał, że sprowadzi do swojego klubu napastnika FC Barcelony Samuela Eto'o. W zamian chciał sprzedać Waltera Samuela, Jonathana Woodgate'a i Michaela Owena lub zapłacić 150 milionów euro.

Jednak 28 grudnia, nie jest obchodzone wyłącznie wśród ludności hiszpańskojęzycznej. Dzień Młodzianków - Męczenników, inaczej zwany Dniem Niewinnych Dzieci Betlejemskich jest oficjalnym świętem chrześcijańskim. Przez wiele stuleci było to nawet jedno z ważniejszych świąt kościelnych. W średniowieczu wierzono, że przez cały następny rok pechowy będzie dzień tygodnia, w którym wypadł 28 grudnia. Wszystkie dzieci wymordowane przez króla Heroda już w II wieku zostały uznane za męczenników i uznawane są za patronów chórów kościelnych.

Obecnie w Polsce tego dnia wiele osób składa powszechne, uroczyste ślubowania Duchowej Adopcji. Jest to dziewięciomiesięczne zobowiązanie odmawiania codziennie specjalnej modlitwy oraz jednej tajemnicy różańcowej w intencji nieznanego dziecka poczętego, zagrożonego aborcją. Msze tego dnia celebrowane są jak w czasie adwentu i Wielkiego Postu - bez radosnych śpiewów, w czerwonych szatach liturgicznych, często odprawiane są w intencji obrony życia poczętego.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (9):

Sortuj komentarze:

U nas zbyt dużo powagi i umartwiania się przy różnych okazjach.

Zazdroszczę im słońca i luzackiego podejścia do życia. :) +

Komentarz został ukrytyrozwiń

+ ! nier wiedziałam ani w jaki sposób to święto jest celebrowane w Polsce, ani w jaki w Hiszpani. Artykuł genialny ;-)

Komentarz został ukrytyrozwiń

podoba mi się wersja hiszpańska tego święta, więcej luzu :)) (+)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękuję zw wiele nowych informacji

Komentarz został ukrytyrozwiń

Pierwsze słysze :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

(+)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Ja mam pytanie do autorki: czy pisząc o "życiu poczętym" sugerujesz, że istnieje coś takiego jak "życie niepoczęte"?

Komentarz został ukrytyrozwiń

Brakuje nam luzu kultury hiszpańskojęzycznej, a szkoda.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Zasłużony plus.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.