Facebook Google+ Twitter

Różnice w pojmowaniu rzeczywistości

  • Autor usunął profil

  • Data dodania: 2010-06-23 17:56

Różnice między metodami poznawania świata takich narodów jak Polacy, Niemcy, Szwedzi czy klasa średnia Chin.

 / Fot. W24.plW niniejszym artykule chciałbym zająć się metodami poznawania świata, rozumienia pojęć i kwestii.
Mieszkając w kraju takim jak Polska wydaje nam się (nam - rodowitym Polakom), że wiemy o życiu wszystko i nic nas nie może zaskoczyć. Co więcej, wszystko co inne jest dziwne i nienormalne - jest wynaturzeniem.
Rozmawiając ze znajomą, która chce poznać cały świat, zasugerowałem, iż nigdy nie będzie w pełni czuć klimatu i mentalności danych społeczeństw. Twierdziłem i nadal przy tym utrzymuję, że trzeba wielu lat, wielu znajomości, by poznać chociaż część odrębnej kultury - cywilizacji. Znajoma uważa, że wystarczy jej tylko rok. Przekonamy się za te kilka lat...
Kilka lat temu będąc w Niemczech na wymianie wzbogaciłem się nieco w postawie integracji europejskiej i otwartości kulturowej. Jednakże nie uważam teraz, że znam w całości metodykę ich postępowania. Niemcy są bardzo tolerancyjni, do tego są cięci na postawy dyskryminacji. Do tego wszystkiego cechuje ich wysoki poziom autodyscypliny. Śniadania w internacie nikt nie zaczyna jeść przed powitaniem dyrektora. Gdy ten wstaje wszyscy milkną. Dla mnie Polaka był to szok. W Polsce nawet na uroczystościach państwowych ktoś gada i zagłusza odbiór innym.
Pół roku przed wyjazdem do ich kraju, ta sama grupka młodych Niemców odwiedziła nas. Na zorganizowane przyjęcie oprócz nas (Polonii) i naszych zagranicznych gości, na specjalne zaproszenie pojawiła się nasza wspólna znajoma. Zawsze kontrowersyjna, nieco zwariowana, zawsze zaskakująca. Nie owijając w bawełnę po paru głębszych zaczęła opowiadać ciekawe historie na temat osoby, która akurat poszła do toalety. Zwyczajnie obgadywała ona, obmawiała, często podkoloryzowanie lub zupełnie obłudnie. Tak jak już pisałem wcześniej Niemcy są cięci na tego typu gadki. Zjechali wtedy "naszą znajomą" i na tym się skończyło.
Szwecja
Niestety nie miałem przyjemności zwiedzić i poznać kultury tego pięknego kraju. Zapoznałem się z tym jednak za pośrednictwem źródeł pisanych i "filmowych". Dodam do tego, że Szwecja to kraj będący na pierwszym miejscu na świecie pod względem wysokości płaconych podatków. Jest w niej "najlepszy" socjal. To państwo o jednym z najwyższych poziomów rozwoju gospodarki.Zapraszam do obejrzenia dokumentu "Postęp po szwedzku".Na wstępie należy dodać, iż film ten nie jest reprezentatywny. W końcu przedstawiono w nim jedynie najbardziej skrajne przypadki. Także myśląc o Szwecji nie traktujmy tego wszystkiego tak bardzo serio, bo mieszkając tam przez rok czy nawet dłużej możemy nie odczuć tego na własnej skórze.
W Szwecji rządzi partia socjaldemokratyczna, która prowadzi do polityki "komunistycznej". Można nazwać to nawet neokomunizmem. Jednakże warto zwrócić tutaj uwagę na fakt, iż ta partia jest wybierana w demokratycznych wyborach od końca XIX wieku. Co więcej miała przerwy w rządzeniu, ale zwykle po jednej kadencji wracała do władzy.
Czyżby Szwedzi akceptowali taką politykę i chcieli jej?
Komentarze na temat tego kraju są różne, ale stwierdzenie - "Zdolniejsi ludzie uciekają ze Szwecji... tak tak do Ameryki (...) ale tam się źle żyje" - jest nieco jowialne. Równie dobrze można je odnieść do Polski. Tyle tylko, że Polskę Polak nie traktuje serio i nie uważa za silne państwo, ale to już jest temat na innego posta.
Chiny
Większość z nas kojarzy ten kraj z ubóstwem i klasą robotniczą. Należy jednak zaznaczyć, że to nie są w stu-procentach Chiny. Jest jeszcze liczna klasa bogaczy i klasa średnia.
W klasie średniej znajdują się zazwyczaj urzędnicy, przedsiębiorcy, lekarze, artyści, dziennikarze, pracownicy zagranicznych firm.
Co ciekawe:
- Z racji trudności w otrzymaniu własnego mieszkania, jest ono wartością świadczącą o statusie właściciela. Tak samo jest z kochankami - im ich więcej tym lepiej. Żona nie ma zwykle pretensji co do uciech męża. Nie ma... dopóki nie zagrozi to jej sytuacji materialnej. W każdym bądź razie cieszy się, że to ona jest pierwsza.
- Każde Chińskie małżeństwo może mieć tylko jedno dziecko. Wszystko byłoby w porządku, gdyby nie fakt, iż większość dzieci do wieku szkolnego jest wychowywanych przez dziadków. Rodzice nie mają czasu i pieniędzy na odchowanie pociechy. Zwykle matka dzwoni do dziecka, a ojciec odmierza czas stoperem. Cóż, jak oszczędność to oszczędność.

Dziękuję za przeczytanie artykułu. Zapraszam do komentowania i czytania kolejnych.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (2):

Sortuj komentarze:

W każdym narodzie można znaleźć plusy i minusy. Wypowiedzi autora nie można generalizować w stosunku do Niemiec jako całości. Różnice mentalne w poszczególnych Landach są bardzo odmienne i zależne od wielu czynników zaistniałych w ich historii.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Bardzo ciekawy artykuł. Dzisiaj dopiero się na niego natknęłam. Proszę pisać następne:)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.