Facebook Google+ Twitter

"Różowe" życie osoby niepełnosprawnej

Ktoś powiedział: "Ty to masz dobrze, listonosz pieniążki przyniesie, robić nic nie musisz, martwić też się nie masz o co - żyć nie umierać!". Czy osoba niepełnosprawna ma naprawdę takie klawe życie?

Zapewne wielu z was wie, że jestem osobą niepełnosprawną. Nie będę się jednak roztkliwiać nad moimi ułomnościami, bo nie to jest ważne.

Mieszkam na wsi. Fakt, że jest tutaj praktycznie wszystko, bo i biblioteka i sklepy, kościół, agencja pocztowa... Żyć nie umierać! Ale tu już się zaczynają problemy. W tejże agencji pocztowej nie odbierają wielkich paczek. A ja co jakiś czas otrzymuję książki na kasetach z Biblioteki Centralnej Polskiego Związku Niewidomych. Jest to obszerny worek, który listonosz owszem przywiezie i do samego domu dostarczy. Jednak są to książki wypożyczane i za jakiś czas muszę je odesłać. No ale żeby to zrobić, trzeba jechać już na pocztę do innej miejscowości. Ja sama nie mogę jechać, muszę prosić rodziców.

Rodzice nigdy mi nie odmówią, są kochani, ale są już niestety ludźmi w podeszłym wieku. Przydałaby się jakaś osoba do pomocy, nie chodzi tu o niańczenie, ale choćby o pomoc w załatwieniu tego i owego, czy też ktoś, kto czasem pojechałby ze mną do miasta na konkretniejsze zakupy. Bo wiadomo, jak każda kobieta potrzebuję i czegoś do ubrania i czegoś dla ducha... U nas, choć sklepów jest kilka to cudów w nich nie ma. Gdybym miała taką pomoc, choćby raz na kilka dni, to odciążyłaby ona mamę.

Kocham spacery, zresztą w przypadku mojej choroby ruch jest wskazany, więc szlifuję bruki mojej wioski czasem raz, czasem dwa razy na dzień. Z kim? Z mamą oczywiście. I znowu okazuje się, że mieszkanie na wsi nie jest takie cudowne. Chodzimy sobie tu i tam, ale to są wciąż te same ulice i ścieżki, a ludziska zza płota gderają "gdzie wy znowu idziecie, chyba nie macie co w domu robić". Niby nic, staram się nie przejmować tym, co ludzie powiedzą, bo można by od tego czasem zwariować. Jednak mimo wszystko denerwuje to bardzo.

Ktoś kiedyś powiedział: "Ty masz dobrze, listonosz pieniążki przyniesie, robić nic nie musisz, martwić też się nie masz o co - żyć nie umierać!". Bujda, powiem szczerze, że było mi bardzo przykro. Jednak postanowiłam się tym aż tak bardzo nie przejmować.

A tu owszem mam co miesiąc rentę socjalną. W tej chwili jest to 500 zł z groszami, bo wiadomo, opiekuńczy zasiłek brała od zawsze i nadal bierze moja mama. Nie chcę tego zmieniać, należy jej się, w końcu to ona najwięcej się mną opiekuje. A to 500 zł to tak przez paluszki przeleci, że się w głowie nie mieści. Bo na same leki miesięcznie wydaję ponad 100 zł, i to jest tylko tak, gdy jestem zdrowa i nie potrzebuję więcej medykamentów. Oczywiście dokładam się do wydatków na opłaty, niby nie muszę, ale uważam, że mieszkam w tym domu i wypada. Zostaje mi jakieś 300 zł. Za ten pieniądze muszę się ubrać i kupić wszystko co potrzebuję, czy to kosmetyki, czy cokolwiek innego. A tu czasem jakiś wyjazd wyskoczy, a tu ktoś ma jakieś święto i upominek trzeba kopić. A, że kocham robić prezenty, więc czasem jest bardzo ciężko. Mało tego, mam to już we krwi, ze zawsze z każdej renty staram się 100 zł odłożyć, na czarną godzinę. Nigdy nie wiadomo co w życiu się przydarzy, a tak to już jakieś zabezpieczenie będę miała.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (14):

Sortuj komentarze:

sam jestem osobą niepełnosprawnią / porazenie mózgowie / i wiem co to naszy byc osobą niepełnosprawnią , taki ludzi jak my nazywają " swiętą krową " a poniewaz mam słaby słuch , więc nie słuchę co kruki krakają za plecami , ale jak ich widzą to widzę jaki jest stosuniek do mnie , ale zyję własnym zyciem , zanim stałem wielkim artystą wielokrotnie próbowałem odebrac sobie zycie , ale potrzymało mi okropne sny , ale dzięki moje sztucie ociągnąłem wszystko co chciałem bez srodki finansowej itp , ale jak kazdy artysta ma wiele przyjaciół oraz wrogów , nazywają mnie " warszawski nikifor " , więc iwona przestam marudzic ,tylko zastasnowic jakie mac zdolnosci i tym kierunku pójdziec i nie daj się kierowac twoim zyciem , a osiągniec wszystko co potrzebuje do własniego zycia !! tak ja zrobiłem własnym zycie , bo zycie jedno , tak jak zaprawadzic własnie zycie niewaznie czy jetes na wsi czy w miescie itp , taką będze widzania w otoczeniu itp

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękuję Izo :-)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Iwonko pytanie zostało publicznie zadane więc...

Komentarz został ukrytyrozwiń

Marto odpowiedziałam w poczcie wewnętrznej.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Iwono ale nie odpowiedziałaś na pytanie Pani Jadwigi.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękuję za komentarze, bardzo mnie cieszy, że piszecie i piszcie nadal. jestem Wam bardzo wdzięczna.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Mieszkasz na wsi - to stosunkowo niewielka społeczność. Nie masz ANI JEDNEJ kolezanki, przyjaciółki, ktora poszłaby z Toba na spacer, skoczyła czasem z Tobą do miasta, albo okazjonalnie - zawiozła paczke na pocztę?
Ludzie mało kontaktowi, czy Ty - zbyt nieśmiała?

Komentarz został ukrytyrozwiń

5 za tekst i za tytuł, a przede wszystkim za siłę, której niejeden może Ci zazdrościć!
Pozdrawiam :-)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Słowo, albo jak kto woli - wyraz wzięty w cudzysłów ma znaczenie akurat odwrotne, czyli mówiąc prościej - Pani Iwonka wraziła w tytule to, co chciała wyrazić, czyli - że życie osoby niepełnosprawnej nie jest różowe. Przynajmniej ja tak tytuł artykułu odczytałam.
Pozdrawiam! - Pani Iwonko. Doskonale Panią rozumiem. Także jestem osobą niepełnosprawną.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Pani Iwonko
osoby które mówią cytuję: "Ty to masz dobrze, listonosz pieniążki przyniesie, robić nic nie musisz, martwić też się nie masz o co - żyć nie umierać!" pewnością zazdroszczą Pani czegoś co do końca nie rozumieją.
Nie jedna osoba która wypowiedziała lub wypowie podobne słowa jest w pewnym stopniu nieudacznikiem nie mogącym znaleźć swojego miejsca na ziemi.
Te osoby w obliczu niepełnoprawności na pewno miały by problem z odnalezieniem dalszego sensu życia.

Życie każdemu żyjącemu stworzeniu daje w kość i rzuca ciernie pod nogi.
- Wiem coś o tym

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.