Facebook Google+ Twitter

Rozpad koalicji rządzącej na Węgrzech

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2008-04-27 21:11

W Budapeszcie delegaci nadzwyczajnego zjazdu koalicyjnego Związku Wolnych Demokratów (SZDSZ) podjęli definitywną decyzję o wystąpieniu 30 kwietnia z rządzącej koalicji. Premier Ferenc Gyurcsanyi, lider Węgierskiej Partii Socjalistycznej (MSZP), zapowiedział, że w tej sytuacji utworzy mniejszościowy rząd.

Związek Wolnych Demokratów postanowił zerwać sojusz z socjalistami i wycofać z końcem kwietnia trzech ministrów z koalicyjnego rządu. Powodem było odwołanie pani Agnes Horvath - liberalnej minister zdrowia. Premier uznał, że zawiodła ona zaufanie wyborców, wykazując nieudolność podczas reformownia służby zdrowia. Liberałowie poczuli się urażeni, ponieważ to oni są autorami większości reform gospodarczych lewicowo-liberalnego rządu.

Za wyjściem z koalicji głosowało 434 delegatów, przeciw było 53, a 32 wstrzymało się od głosu. Nie przeszedł wniosek części delegatów, aby liberałowie opuścili koalicję dopiero 1 września. Po odejściu liberałów socjaliści stracą większość w Zgromadzeniu Narodowym.

Zdaniem politologów, rozpad koalicji zagrozi kontynuacji reform lewicowego rządu. Prawicowa opozycja domaga się rozpisania przedterminowych wyborów. Premier Ferenc Gyurcanyi nie zamierza jednak ustąpić i zapowiada utworzenie mniejszościowego rządu.

Niewiadowski Rzeczpospolita/jędras

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.