Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

28497 miejsce

Rozpoczął się 2. Festiwal Pokoleń

Wczoraj odbył się koncert otwierający 2. Festiwal Cantores Minores Wratislavienses, publicznośc usłyszała romantyczne kompozycje mistrzów wokalistyki. Serca publiczności zaskarbiły sobie solistki-sopranistki i "Słowik".

Agnieszka Niezgoda / Fot. Sebastian OttenbreitWrocławianie przybyli na ten długo wyczekiwany koncert o wiele wcześniej niż zaplanowano jego rozpoczęcie. Punktualnie o 20:30 na scenę weszli artyści – chór Cantores Minores Wratislavienses. Jak zwykle uśmiechnięci, lecz pełni skupienia. Chór Cantores Minores Wratislavienses to jeden z najwybitniejszych polskich zespołów wokalnych, wykonują przeróżny repertuar, a członkowie grupy są jednocześnie solistami. Praca w chórze wymaga synchronizacji z resztą śpiewaków, ale solowy występ pozwala zaprezentować swoje możliwości bez konsekwencji zburzenia harmonii chóru. Występ skonstruowana tak by na przemian można było zachwycać się kompozycją chóralną i solową.

Wczoraj usłyszeliśmy utwory bardzo znane i te mniej rozpoznawalne, ale równie bogate artystycznie jak najsłynniejsze dzieła chóralistyki. Cantores Minores Wratislavienses doskonale poprowadził Piotr Karpeta, zauważalna była pełna współpraca między zespołem a dyrygentem. Spośród 15 zaprezentowanych utworów, Monika Michaliszyn / Fot. Sebastian Ottenbreitwyróżniały się dwa wykonania. „Zahnweh” Schumana zebrała gromkie brawa, zespół chóralny oprócz pięknych głosów musi mieć zdolności aktorskie, podczas pieśni Schumana mogli zaprezentować swoje umiejętności. Manipulacja głosem i mimiką była wystarczająca by zrozumieć, że chór śpiewa o wszystkich najgorszych plagach istniejących na tym świecie, ale za najstraszniejszą uznaje ból zęba… Szczególnie mnie urzekła Monika Michaliszyn w swojej interpretacji „Króla Elfów” Schuberta. Sopranistka zaśpiewała wszystkie partie z największa starannością i poprawnością. Mimo młodego wieku posiada dojrzały, mocny sopran, z wyrazistym, zadziornym zabarwieniem. Pieśń pełna zaskakujących rozwiązań muzycznych, kalejdoskop tonów idealnie jej pasował. Na nie jednej twarzy w czasie występu Moniki Michaliszyn pojawił się szeroki uśmiech… Dzięki wczorajszemu koncertowi zyskała niejednego zagorzałego miłośnika jej śpiewu.

Koncert zakończyła lekka i zwiewna pieść Mendelssohna-Bartholdiego „Die Nachtigal“ – "Słowik". Śpiew słowika w aranżacji Cantores Minores Wratislavienses pożegnał publiczność, która nagrodziła zespół nietuzinkowymi brawami. Konferansjerem i przewodnikiem po epoce romantyzmu był muzykolog, Artur Bilecki. Akompaniowała przy fortepianie Joanna Zathey – młoda i utytułowana już artystka.

Chór kameralny Cantores Minores Wratislavienses założony został przez wybitnego chórmistrza Edmunda Kajdasza w 1966 r. dla upamiętnienia Tysiąclecia Państwa Polskiego. Z osobą Edmunda Kajdasza wiążą się najświetniejsze osiągnięcia artystyczne Cantores Minores Wratislavienses. Od chwili powstania, zespół dał Agnieszka Drożdżewska / Fot. Sebastian Ottenbreitokoło 2000 koncertów w kraju i za granicą, dokonał ponad 100 nagrań radiowych, telewizyjnych i płytowych, występował na licznych festiwalach. Szczególnie ceniony był cykl koncertów pod nazwą "Muzyka i Architektura", który stał się punktem odniesienia dla kontynuowanej do dzisiaj działalności edukacyjnej zespołu (m. in. cykle "1000 lat muzyki na Śląsku", "Muzyka klasyczna nie gryzie", "Spotkania z muzyką i..."). W 1991 r. dyrektorem naczelnym i artystycznym Wrocławskich Kantorów został Piotr Karpeta. Pod jego kierunkiem skład chóru został zmniejszony do obsady 18 profesjonalnych śpiewaków, aby zgodnie z aktualnymi tendencjami wykonawczymi prezentować muzykę dawnych epok. W zależności od repertuaru skład ten jest powiększany nawet do 70 osób, kiedy to zespół występuje jako Cantores Maiores Wratislavienses.

Dziś kolejny koncert w ramach 2. Festiwalu Pokoleń, pod tytułem „U bram niebios”. Publiczność towarzyszyć będzie narodzinom nowego zespołu - Coeli Porta. Grupa złożona jest z chórzystów Cantores Minores Wratislavienses, która swą sceniczną premierę miała zaplanowaną w ramach 6. Paczkowskiego Cantores Minores Wratislavienses / Fot. Sebastian OttenbreitFestiwalu Muzyki Organowej i Kameralnej im. Moritza Brosiga Muzyka Ponad Granicami, w przeddzień 2. Festiwalu Pokoleń. Szczęśliwy zbieg okoliczności sprawił, że również słuchacze Festiwalu Pokoleń mają okazję posłuchać jednego z pierwszych występów zespołu. Repertuar dzisiejszego koncertu to bogaty zbiór kompozycji ku chwale Boga, usłyszymy utwory na organy i chór, solowy śpiew. Wystąpią wspaniali soliści - Agnieszka Niezgoda (sopran), Agnieszka Ryman(sopran), Łukasz Kazanecki (baryton), za organami zasiądzie Tomasz Głuchowski.

Galeria zdjęć z koncertu inauguracyjnego.

Na wszystkie koncerty w ramach festiwalu wstęp wolny.
Wtorek, 19 sierpnia 2008 r., godz.20.30
Muzeum Architektury, ul. Bernardyńska 5
"U bram niebios"

PROGRAM
• H. Schütz Kleine geistliche Konzerte Rorate coeli de super
• J. H. Schein Magnificat
• J. S. Bach aria Quia fecit mihi magna z Magnificat
• J. P. Sweelinck Fantasia in d
• H. Schütz Joseph, du Sohn David
• J. S. Bach recytatyw i aria Ich lege mich... Wie freudig ist mein Herz z Kantaty BWV 199
• H. Schütz O lieber Herre Gott, wecke uns auf
• L. da Viadana Cantemus Domino
• J. Pachelbel Aria Sebaldina
• H. Schütz Das Blut Jesu Christi
• J. S. Bach aria Blute nur z Pasji wg św. Mateusza
• J. Schelle Ach mein, herzliebes Jesulein
• D. Buxtechude Cantate Domino

Zapraszam!
Wiadomości24.pl są patronem tego wydarzenia.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (2):

Sortuj komentarze:

(+) S., jesteś niesamowity :-)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Za wyczerpującą relację i wspomnienie o E. Kajdaszu +)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.