Facebook Google+ Twitter

Rozpoczął się 5. Europejski Kongres Gospodarczy w Katowicach

Metody pokonania recesji finansowej w Europie i perspektywy rozwoju poza starym kontynentem - to motywy przewodnie tegorocznego Europejskiego Kongresu Gospodarczego. Jego inauguracja odbyła się w Centrum Kultury Katowice.

Jerzy Buzek, były premier i przewodniczący Parlamentu Europejskiego podczas przemówienia inaugurującego / Fot. Piotr DrabikDo Katowic znów zjechali się przedsiębiorcy i politycy, by wspólnie debatować o przyszłości gospodarki, która w ostatnich latach na starym kontynencie musi zmagać się z recesją. Piąta edycja Europejskiego Kongresu Gospodarczego (European Economic Congress – EEC), która odbywa się w stolicy Górnego Śląska tym razem skupia się na inwestowaniu na rynkach pozaeuropejskich, zwłaszcza Afryce i Dalekim Wschodzie. Inauguracyjna sesja odbyła się w Centrum Kultury Katowice, pod hasłem Europa wzrostu. Przyszłość gospodarki europejskiej - moderatorem dyskusji był prof.Jerzy Buzek, były premier RP i były przewodniczący Parlamentu Europejskiego. Nie ma wzrostu bez konkurencyjności. Potrzebne są reformy strukturalne i stabilizacja finansów publicznych. Trzeba wprowadzić priorytet dla produkcji, przed usługami, które nie rozwiążą nam problemów - podkreślał w Katowicach Buzek.

Prof. Jerzy Buzek i Janusz Piechociński podczas panelu inaugurującego / Fot. Piotr DrabikO przyszłości starego kontynentu, rozmawiali ministrowie gospodarki z krajów Europy Środkowo-Wschodniej. Najważniejszą przewagą konkurencyjną polskiej gospodarki jest przewidywalność i stabilność społeczna, co pokazuje, że wymóg mądrego dialogu między polityką i politykami, ale także między polityką i społeczeństwem, między pracodawcami i pracownikami, jest kluczowy z punktu widzenia budowania autorytetu państwa, wiarygodności marki narodowej czy biznesowej, a także naszej otwartości - mówił Janusz Piechociński, wicepremier i minister gospodarki. Szefowie bliźniaczych resortów z Czech, Węgier i Rumunii wskazywali na otwieranie nowych rynków (m.in. w Afryce) czy przymus regulacji zadłużenia krajów członkowskich Unii Europejskich. Paneliści zgodnie przyznali również, że państwa regionu Wyszehradzkiego powinny wspólnie reagować na zagrożenie pogłębieniem kryzysu w Europie.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (4):

Sortuj komentarze:

Z mojego punktu widzenia wygląda to tak, że po latach bycia na "ałcie" (out) - dzieje się normalnie, w Polsce mówi się o gospodarce nie z kosmosu, nie o RWPG...:)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Rzadko kiedy mogę się z opiniami Panów zgodzić , jednak w tym przypadku daje 100% poparcia.
Poszło kilka milionów zł na organizację i wszystko.

Komentarz został ukrytyrozwiń

"Najważniejszą przewagą konkurencyjną polskiej gospodarki jest przewidywalność i stabilność społeczna."
Chętnie posłuchałabym uzasadnienia tej tezy...

Komentarz został ukrytyrozwiń

Jakby banki i koncerny nie były takie chciwe i bez żadnej etyki to żaden kryzys by się nie pojawił...

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.