Facebook Google+ Twitter

Rozpoczął się 8. Festiwal Filmów o Tematyce Żydowskiej

Jest to już 8. edycja tej imprezy, tym razem dedykowana słynnemu amerykańskiemu reżyserowi Paulowi Mazursky’emu. Festiwal potrwa do 28 listopada. Prezentowane filmy będą walczyć o Kamerę Dawida.

 / Fot. 8. Festiwal Filmów o Tematyce ŻydowskiejFilmy biorące udział w Festiwalu będzie można zobaczyć w warszawskiej Kinotece (plac Defilad 1) i kinie Świt.

Festiwal ma długą tradycję, powstał w 2003 r. i w czasie tych siedmiu lat zostało zaprezentowanych ponad 500 filmów, z których wiele wyróżniono najbardziej prestiżowymi nagrodami świata filmu.

Pomysłodawcą i organizatorem imprezy jest Daniel Strehlau. Podkreśla on, że Festiwal jest pierwszym tego typu przedsięwzięciem w Polsce i Europie, które prezentuje kinematografię związaną z historią i kulturą narodu żydowskiego.

W tym roku, o główną nagrodę Festiwalu - Kamerę Dawida - będzie walczyć po 9 filmów w kategoriach: długometrażowy film fabularny i długometrażowy film dokumentalny oraz po jednym krótkometrażowym filmie fabularnym i krótkometrażowym filmie dokumentalnym. Filmem otwierającym Festiwal jest izraelski dramat kryminalny "Ajami" Scandara Coptiego i Yarona Shaniego (nagrodzony Złotą Kamerą w Cannes i nominowany do Oskara). Polskę, jako jedyny, będzie reprezentował Feliks Falk z filmem "Joanna" (nagrodzonym w 2010 na festiwalu w Gdyni za najlepszą reżyserię i scenariusz).

Wiele z zaprezentowanych filmów to polskie premiery. Nagrodę przyzna czteroosobowe polsko-izraelsko-palestyńskie jury, pod przewodnictwem aktorki - Małgorzaty Zajączkowskiej.

Honorową Kamerę Dawida otrzyma, wspomniany już, Paul Mazursky - wielokrotnie nominowany do Oskara i innych międzynarodowych nagród. W czasie Festiwalu odbędzie się retrospektywa jego filmów. Zaprezentowane zostaną takie utwory jak: debiutancki - "Bob, Carol, Ted i Alice", "Burza", "Moskwa nad rzeką Hudson" i "Wrogowie".

Wcześniejszymi laureatami Honorowej Nagrody Dawida byli: Steven Spielberg, Woody Allen, Roman Polański, Andrzej Wajda, Gustaw Holoubek i Barbara Streisand. W 2009 r. Daniel Strehlau wręczył Quentinowi Tarantino specjalną nagrodę za film "Bękarty wojny".

W czasie Festiwalu, również będzie można zobaczyć filmy niebiorące udziału w konkursie, tj. "Życiodajny Płyn" i "Ekran OFF".

Festiwal potrwa do 28 listopada 2010 roku.

Katalog 8. Festiwalu Filmów o Tematyce Żydowskiej
Szczegółowy plan 8. Festiwalu Filmów o Tematyce Żydowskiej

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.