Facebook Google+ Twitter

Rozpoczął się Maraton Pisania Listów w obronie praw człowieka

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2008-12-13 17:09

Przez 24 godziny - do jutrzejszego południa - ochotnicy piszą listy w obronie więźniów sumienia. Akcja organizacji Amnesty International odbywa się w ponad 130 polskich miastach.

Monika Deptuła, rzeczniczka prasowa polskiego oddziału Amnesty International mówi, że tysiące listów z całego świata rzeczywiście pomagają osobom represjonowanym. Jak wyjaśnia Deptuła, podczas zeszłorocznego maratonu, pisano listy w obronie osiemnastu ofiar represji, a dzięki akcji sześć z nich odzyskało wolność.

W tym roku listy pisane są w obronie 13 osób przetrzymywanych w więzieniach na całym świecie, a także 150 rodzin w Kambodży i działaczy organizacji pozarządowej w Wenezueli represjonowanych przez władze ich krajów.

W warszawskiej edycji Maratonu uczestniczy Joaquin Jose Martinez z Hiszpanii. W 1997 roku w Stanach Zjednoczonych Martinez został oskarżony o morderstwo, którego nie popełnił i skazany na śmierć. Po sześciu latach, dzięki apelom ludzi z całego świata oraz poparciu Jana Pawła II i króla Hiszpanii, został zwolniony z więzienia. Joaquin Jose Martinez tłumaczy, że dla osób represjonowanych, tego typu wsparcie jest bardzo ważne, bo często jest dla nich jedyną szansą na ułaskawienie albo sprawiedliwy proces.

Według stowarzyszenia Amnesty International, pisanie listów to jeden z najskuteczniejszych sposobów upominania się o prawa człowieka. Maraton wymyśliło w 2001 roku warszawskie środowisko tej organizacji.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.