Facebook Google+ Twitter

Rozpoczął się Międzynarodowy Festiwal Kryminału 2015!

26 maja we Wrocławiu rozpoczął się XII Międzynarodowy Festiwal Kryminału. W tym roku pod znakiem Agathy Christie. Tego dnia odbył się panel dyskusyjny o królowej kryminału. Impreza potrwa do 31 maja.

Panel dyskusyjny A jak Agatha / Fot. Weronika TrzeciakO godzinie 17.30 rozpoczął się panel dyskusyjny A jak Agatha – z okazji 125. rocznicy urodzin Agathy Christie. O twórczości królowej kryminału rozmawiały Katarzyna Bonda, Gaja Grzegorzewska i Marta Guzowska. Panel poprowadziła Marta Mizuro.

Monika Kaczmarek-Klose / Fot. Weronika TrzeciakMonika Kaczmarek-Klose, dyrektor wydawniczy Wydawnictwa Dolnośląskiego, wprowadziła uczestników do tematu. Przytoczyła ciekawe fakty o Agacie Christie, która jest najbardziej poczytną autorką wszech czasów.

Książki Christie sprzedały się w liczbie 2 mld egzemplarzy. Nigdy nie zgodziła się na zamieszczenie na okładkach podobizny Herculesa Poirot. Gdy Christie uśmierciła Poirot w "Kurtynie", w New York Timesie opublikowano stronicową klepsydrę. Jest to jedyny bohater literacki, który został uhonorowany w ten sposób.

Agathę Christie odrzuciło aż 6 wydawców. Po 6 latach, gdy już zapomniała, że przesłała swoją pierwszą powieść, zgłosił się do niej Bodley Hertz. Jej pierwsze wynagrodzenie wynosiło 25 funtów zaliczki. "I nie było już nikogo" sprzedało się w 10 mln egzemplarzy na całym świecie. Kiedy zmarła, wszystkie teatry West Endu zgasiły światła na godzinę. Christie uważała, że widziała dwa razy Herculesa Poirot - w hotelu Savoy i na Wyspach Kanaryjskich.

Czy autorki czytają Agathę Christie do poduszki i dla przyjemności?
- Przeczytałam wszystkie książki na ten moment, kiedy byłam w liceum. To była przygoda i uważam, że to doskonały trening umysłu dla bardzo młodych ludzi. To jest alfabet, tabliczka mnożenia dla każdego kryminalisty, autora powieści kryminalnej - przyznała Katarzyna Bonda. - Jednak kiedy się dowiedziałam, że będę tutaj dzisiaj rozmawiać o Agacie, to poszłam do mojej osiedlowej biblioteki i wypożyczyłam wszystko, co mieli. Zaczęłam czytać ją na nowo. Odszczekałam wszystkie moje słowa. Tam jest wszystko, motywy, postaci, rozwiązania dramaturgiczne. Być może niektórzy mogą powiedzieć, że trąci to trochę myszką, jest za grzeczna. Ale ta grzeczność jest walorem. Jest precyzyjna, lakoniczna i suspens jest jak w soczewce w pryzmacie. Deklaruję tutaj publicznie, że odświeżę Agathę - dodała.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.