Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

2579 miejsce

Rozpoczął się Międzynarodowy Festiwal Kryminału 2017

Współautorzy: Łukasz Mic

25 maja, podczas drugiego dnia festiwalu, odbyły się wykłady oraz spotkania autorskie z Ivą Procházkovą, Olgą Tokarczuk i Jakubem Żulczykiem.

Krzysztof A. Zajas / Fot. Łukasz MicFestiwalowy dzień rozpoczął się od wykładu Krzysztofa A. Zajasa "Stephen King i kryminały". Prowadzący przyznał, że był wychowany na poezji Zbigniewa Herberta i Czesława Miłoszu. Nie czytał kryminałów i horrorów. Wyjechał do Rygi (należy podkreślić, że Ryga w grudniu to dno piekła) i zaczął czytać Kinga. Jak widać, jest to zaraźliwe, teraz nie ma powieści tego autora, której by nie przeczytał.

Dla Zajasa nie są to horrory, tylko psychodramy i thrillery, które mają znakomity psychologizm postaci. Szczególnie podobają mu się postacie szaleńców i wariatów. Świetny jest także rys obyczajowy, bowiem King opisuje klasę średnią w Stanach Zjednoczonych. King jest również oczytany, świadczą o tym cytaty z Dostojewskiego, Walesa, Platona.

Krzysztof A. Zajas / Fot. Łukasz MicKiedy King postanowił napisać trylogię kryminalną, było to dużym zaskoczeniem. Król horrorów i kryminały. Być może chciał pobić rekord Jamesa Pattersona, którego powieści znalazły się na pierwszym miejscu listy najlepiej sprzedających się książek. Po przeczytaniu pierwszego tomu, recenzje były różne. Jedni pisali: "mistrz jest świetny", drudzy – "Stephen King się skończył".

Zajas przyznał, że sam chciał napisać horror. I kiedy zaczął zastanawiać się, co by było dla niego najstraszniejszym widokiem, wyobraził sobie faceta w czarnym płaszczu z papierosem. Takie spotkanie mogłoby się skończyć na dwa sposoby. Zacząłby uciekać przez nieznajomym, a ten okazałby się zwykłym mężczyzną, ośmieszyłby się. Minąłby go, a ten okazałby się psychopatą, mógłby dostać kosę.

Stefan Ahnhem / Fot. Łukasz MicNastępnie odbył się wykład Stefana Ahnhema "Jak rozwinąć swój pomysł w intrygującą i trzymającą w napięciu opowieść". Autor szwedzkich kryminałów opowiadał o tym, jak przełożyć pomysł w dobrą fabułę.

Liczy się systematyczna praca. Każda powieść musi mieć początek, środek i zakończenie. Autor podał przykład, jako początek napad na bank, środek – w jaki sposób, zakończenie – na czym to polega, czy się uda. Zwykle pierwszy akt jest połową aktu drugiego. Jeśli będzie za długi wstęp, czytelnik się znudzi. Jeśli będzie za krótki, to też niedobrze. Należy zachować równowagę.

Stefan Ahnhem / Fot. Łukasz MicKażda część dzieli się na sekwencje, czyli takie historie w historii. Całość powinna mieć 8 sekwencji. Początek: 1-2 sekwencje, środek: 3-4 sekwencji, zakończenie: 1-2 sekwencje. Przy czym w środkowej części powinny być zwroty akcji. Należy też pamiętać, że bez konfliktu nie ma fabuły. A kryminał zaczyna się od morderstwa, ofiary, miejsca zbrodni.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (4):

Sortuj komentarze:

Basiu, to było naprawdę świetne spotkanie, jakże inne od tego o "Księgach Jakubowych", na którym byłam kilka lat temu. Inaczej poprowadzone i tematyka łatwiejsza.

Pani Małgorzato, niestety przyjechałam dopiero na drugi dzień festiwalu. Trochę żałuję, że mnie nie było na tym filmie, podobno dobry... Cieszę się, że relacja się spodobała :)

Pani Izabello, dziękuję :) A ja wprost przeciwnie, uwielbiam tę tematykę ;)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Interesująca relacja z festiwalu. Chociaż nie interesuje mnie tematyka kryminalna, ale przeczytałam relację z przyjemnością.

Komentarz został ukrytyrozwiń

W ramach tegorocznego festiwalu obejrzałam film "Prosta historia o morderstwie". Dyskusja przed projekcją bardzo ciekawa. Oprócz A. Jakubika reżysera i scenarzysty w spotkaniu udział wziął drugi scenarzysta I. Brejdygant.
A relację powyżej przeczytałam z dużym zainteresowaniem...

Komentarz został ukrytyrozwiń

Spotkania z Olgą Tokarczuk zazdroszczę. przyznaję się. bez skruchy.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.