Facebook Google+ Twitter

Rozpoczął sie proces oskarżonego o zabójstwo 27 tys. Żydów

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2009-11-30 13:57

Z ponadgodzinnym opóźnieniem przed sądem w Monachium rozpoczął się proces oskarżonego o zbrodnie wojenne Johna Demjaniuka. Prokuratura zarzuca mu, że jako strażnik obozu koncentracyjnego w Sobiborze w 1943 roku przyczynił się do zamordowania 27 900 osób.

Opóźnienie wywołało wyjątkowe zainteresowanie mediów, którego najwidoczniej nie przewidzieli monachijscy sędziowie. Do sali liczącej około 150 miejsc chciało wejść ponad 200 dziennikarzy z całego świata.

Sprawa Johna Demjaniuka może być ostatnim wielkim procesem o nazistowiskie zbrodnie z okresu drugiej wojny światwej. Oprócz monachijskiej prokuratury skarżą go również występujący w roli oskarżycieli posiłkowych bliscy ofiar obozu w Sobiborze - przede wszystkim holenderscy Żydzi.
Sąd w Monachium zaplanował 35 dni procesowych do maja przyszłego roku.

Zdaniem obserwatorów, proces może jednak potrwać dłużej. Liczą się oni z tym, że obrona będzie starała się utrudnić jego przebieg, argumentując na przykład, że sprawa pochodzącego z Ukrainy oskarżonego o zbrodnie popełnione na terenie Polski nie powinna toczyć się przed niemieckim sądem. Obrona może także powołać się na fakt, że Demjaniuk był już raz sądzony - w latach 80. w Izraelu.

89-letni, schorowany John Demjaniuk może uczestniczyć w rozprawach w ograniczonym zakresie - maksymalnie przez trzy godziny w ciągu dnia.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.