Facebook Google+ Twitter

Rozpoczął się proces stalinowskich śledczych

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2008-07-14 14:24

W Sądzie Garnizonowym w Warszawie rozpoczęło się wygłaszanie mów końcowych w w procesie dwóch stalinowskich śledczych i sędziego.

Są oni oskarżeni o bezprawne pozbawienie wolności w połowie lat 50. Józefa Stemlera, byłego wiceministra informacji z Delegatury Rządu na Kraj, działacza Polskiego Państwa Podziemnego. W mowie końcowej prokurator Marek Klimczak zwrócił uwagę, że działania oskarżonych były bezprawne. Nie podejmowali oni na czas czynności wynikających z konieczności przdedłużenia lub zakończenia tymczasowego aresztowania podejrzanych.

Obecny na sali rozpraw Józef Stemler również domagał się skazania oskarżonych. W procesie oskarżeni są b. prokurator Józef Chomętowski i b. wicedyrektor departamentu śledczego Ministerstwa Bezpieczeństwa Publicznego Wiktor Leszkowicz oraz b. sędzia Wojskowego Sądu Rejonowego w Warszawie Jerzy Godlewski.

Oskarżonym zarzucono niedopełnienie obowiązków przy kontroli zasadności i terminowości stosowania i przedłużania aresztowania Stemlera, co - jak głosi akt oskarżenia - "skutkowało bezprawnym pozbawieniem wolności pokrzywdzonego z powodu jego wcześniejszej działalności w strukturach Polskiego Państwa Podziemnego, trwającym łącznie od 11 lutego 1952 r. do 9 lutego 1955 r."

Prokurator zażądał dla nich odpowiednio: dwóch i pół, trzech i pół oraz trzech lat więzienia. Ciąg dalszy mów końcowych - we czwartek.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.