Facebook Google+ Twitter

Rozpoczął się przegląd filmów Svěráków

W środę rozpoczął się w Warszawie przegląd filmów Jana i Zdenka Svěráków. Wśród patronów medialnych imprezy znalazły się m.in. Wiadomości24.pl i gazeta "Polska". Na inaugurację przeglądu przygotowano pokaz specjalny filmu „Butelki zwrotne” w reż. Jana Svěráka do scenariusza Zdenka Svěráka.

Ten artystyczno-rodzinny tandem spotkał się na konferencji prasowej z dziennikarzami, by w ciągu zaledwie kilkunastu minut przybliżyć istotę popularności swych filmów (w ostatniej chwili odwołano wywiady indywidualne).

Specyfika czeskiego humoru

Panowie Jan i Zdeněk Svěrák odpowiadali m. in. na pytania o fenomen czeskiego poczucia humoru, choć jak twierdzi Zdeněk Svěrák trudno to wytłumaczyć, gdy jest się Czechem. - Mam to poczucie humoru od urodzenia. Za granicą twierdzą o nas Czechach, że specyfika czeskiego humoru tkwi w tym, że czasem nie wiadomo, czy się śmiać czy płakać. Nasz humor dodał Zdeněk Svěrák - jest na granicy między komizmem a tragizmem.
Czeskie poczucie humoru jest finezyjne, bo w różnych okresach historycznych było jedyna obroną. Ja nie jestem z tego zbyt dumny, bo w sytuacji, gdy wy, Polacy, chwytaliście za broń, my opowiadaliśmy sobie anegdoty.
 / Fot. Plakat reklamujący pokaz
Najnowszy film „Butelki zwrotne” twórcy określają mianem trzeciej części trylogii, rozpoczętej filmem „Szkoła podstawowa”, a kontynuowanej w „Koli”. Ta trylogia to taki trick marketingowy – dodał reżyser Jan Svěrák. „Butelki…” są filmem o starości, a że chcieliśmy przyciągnąć widza na taki film, wiec rozpropagowaliśmy wersję o trzeciej części, która jest zamknięciem wcześniejszych, cieszących się powodzeniem – żartował Jan Svěrák.

Dziennikarze pytający obu Panów o ulubione czeskie komedie, nie byli chyba zaskoczeni, że do ich kanonu należały obrazy J. Menzla, czy M. Formana.

Dokument i fabuła

Także mnie udało się włączyć do rozmowy pytaniem o doświadczenia wyniesione ze studiów na prestiżowej praskiej uczelni artystycznej. Jan Svěrák ukończył wydział reżyserii filmów dokumentalnych, co w moim odczuciu, jako obserwatora jego filmów, nie pozostaje bez znaczenia także przy realizacji filmów dokumentalnych. Jan Svěrák przyznaje, że studiował na tym wydziale, bo chciał nauczyć się pracy z kamerą . - Chciałem być operatorem, ale nie dostałem się. Chciałem się nauczyć wszystkiego, co jest związane z filmem. Wydawało mi się, że na tym wydziale tego wszystkiego się dowiem. Niestety nie byłem dobrym dokumentalistą, bo byłem zbyt powolny (śmiech. przyp.red.). W dokumencie trzeba szybko obrócić kamerę, a ja lubię się zastanowić nad ujęciem.

Przyznaje jednak, że w „Jeździe” takie dokumentalne elementy się znalazły. - Kręciliśmy film jeżdżąc z ekipą po Czechach. Krzyczeliśmy do ludzi, którzy wychylali się z okien, żeby coś powiedzieli dla nas, do filmu.
W 2004 r. Svěrákowie stworzyli ciepły, rodzinny i dokument pt. „Tatinek”. Opatrzyli go podtytułem „Mramorizace Zdenka Svěráka” co oznacza „Uposągowienie Zdenka Svěráka”. - Ten film – odpowiadał na moje pytanie o komentarz do podtytułu reżyser - to próba obrócenia w żart tego, co czasem bolesne. Ale że ostatecznie wydało nam się, że ten dokument jest zbytnią pochwałą ojca za życia, to daliśmy ten podtytuł.

Dzisiaj w ramach przeglądu widzowie obejrzą trzy filmy: "Ropojady", "Tatinka" i "Akumulator1".

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (5):

Sortuj komentarze:

Byłam na przeglądzie Hrebejka na filmie "Na złamanie karku" :) Świetny!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Spieszę ze sprostowaniem, że Hrebejkovy przegląd to już za nami :-) Nie nadążam za kalendarzem! :-)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Asen, jesteś niesamowity! :-) dziękuję. Koniecznie trzeba zobaczyć Jazdę. Jest niesamowitym filmem, świetny klimat!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dzięki Asen za podpowiedź, nie wiedziałam o tej kolekcji :-) A "czeskie kino" to pojemny termin: inny jest Zelenka, inny Sverak, jeszcze inaczej widzi rzeczywistość np. Hrebejk. Ale tak czy inaczej uwielbiam czeskie kino! :-) Niedługo zaczyna sie przegląd twórczości Hrebejka. polecam

Komentarz został ukrytyrozwiń

Guzikowcy z ich czarnym humorem nie są moim ulubionym filmem, wolę inne z czeskiego kina :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.