Facebook Google+ Twitter

Rozpoczął się rok Oskara Kolberga

  • Źródło: Gość dnia
  • Data dodania: 2014-01-12 12:13

Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego ogłosiło rok 2014 rokiem Oskara Kolberga – wybitnego polskiego etnografa, folklorysty i kompozytora. Jak się jednak okazuje, aż 92% Polaków nie ma pojęcia kim był.

 / Fot. By Pablo000 (Own work) [GFDL (http://www.gnu.org/copyleft/fdl.html) or CC-BY-SA-3.0-2.5-2.0-1.0 (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0)], viaInauguracja Roku Kolberga połączona z konferencją prasową odbyła się w Państwowym Muzeum Etnograficznym w Warszawie 9 stycznia br. Głos zabrał Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego Bogdan Zdrojewski. Wyraził on głęboką nadzieję, że dzięki organizacji różnego rodzaju przedsięwzięć zaplanowanych na ten rok, Polacy poszerzą swoją wiedzę o wybitnym naukowcu: - „Dorobek Kolberga był gigantyczny, a tylko 8 proc. badanych Polaków wie kim był. Rok Kolberga ma to zmienić" – powiedział w czasie konferencji szef resortu kultury.

Oskar Kolberg urodził się w 1814 roku. Jedną z głównych dziedzin jakimi się zajmował była etnografia. Wydał 33-tomowe dzieło „ Lud. Jego zwyczaje, sposób życia, mowa, podania, przysłowia, obrzędy, gusła, zabawy, pieśni, muzyka i tańce” w którym zostały zebrane i usystematyzowane elementy polskiej kultury ludowej.

Minister zapowiedział także utworzenie specjalnego programu – „Kolberg 2014 – Promesa”. Zadaniem programu będzie utworzenie na cały rok jak największej liczby przedsięwzięć naukowych, edukacyjnych, artystycznych i popularyzatorskich związanych z działalnością Oskara Kolberga. W planach jest między innymi organizacja wystaw poświęconych wybitnemu naukowcowi oraz udostępnienie i digitalizacja jego rękopisów i wydanych dzieł.
Utworzona została także strona internetowa poświęcona folkloryście oraz interaktywny przewodnik po Polsce Kolberga.

W ramach obchodów Roku wybitnego etnografa Instytut Muzyki i Tańca zaplanował 2 koncerty inauguracyjne: Pierwszy z nich odbędzie się 21 lutego w Przysusze – mieście narodzin Kolberga, a drugi 24 lutego w Warszawie.

O tym, że rok 2014 będzie należał do Oskara Kolberga zdecydował Sejm 6 grudnia ubiegłego roku.Źródła: www.mkidn.gov.pl, www.kolberg2014.org.pl, www.wikipedia.org, www.polskieradio.pl
(Karolina Kat)

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.