Facebook Google+ Twitter

Rozpoczął się Wielki Tydzień w Kościele Prawosławnym

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2008-04-21 10:29

W Kościele Prawosławnym rozpoczyna się dziś Wielki Tydzień. Datę Wielkanocy ustala się w prawosławiu inaczej, niż w Kościele Katolickim. W tym roku przypada ona 27 kwietnia.

Każdy z kolejnych dni Wielkiego Tygodnia ma swoje symboliczne znaczenie. Przez pierwsze trzy dni, podczas nabożeństwa godzin kanonicznych, czytane są kolejno Ewangelie wszystkich czterech ewangelistów. Dzięki temu wierni przypominają sobie całą Dobrą Nowinę, aż do opisu męki Zbawiciela.

W Wielki Czwartek, na porannej liturgii, prawosławni wspominają ustanowienie sakramentu Świętej Eucharystii. Tego samego dnia wieczorem odprawiana jest jutrznia Wielkiego Piątku, na której czytanych jest dwanaście fragmentów Ewangelii mówiących o cierpieniach Zbawiciela i jego śmierci na krzyżu.

W Wielki Piątek, w godzinach popołudniowych, odprawiana jest wieczernia, czyli nieszpory, na której wynosi się na środek cerkwi płaszczannicę - tkaninę przedstawiającą Chrystusa leżącego w grobie. Tego samego dnia, w godzinach wieczornych, na jutrzni Wielkiej Soboty, odbywa się obrzęd pogrzebu Zbawiciela, który kończy się procesją z płaszczannicą wokół cerkwi. Jest to też dzień szczególnie surowego postu.

KAI 21 04 09.53/Siekaj/jdras

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.