Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

14353 miejsce

Rozpoczęła się astronomiczna zima. Nie liczcie na śnieg w święta

Najkrótszy dzień roku za nami. Od poniedziałku dni będą coraz dłuższe. Słońce wzeszło w znak Koziorożca i dało początek astronomicznej zimie.

https://flic.kr/p/dy8oBj / Fot. MSZ/CC BY 2.0Trzy minuty po północy, 22 grudnia, Słońce przeszło ze znaku Strzelca do znaku Koziorożca. Niestety wschód Słońca jeszcze przez kilkanaście dni będzie następował coraz później. Na początku stycznia w Warszawie dzień rozpocznie się o godzinie 7.45, a pod koniec miesiąca o 7.20. Zachód Słońca nastąpi 1 stycznia o 15.32, a 31 stycznia o 16.18.

Przesilenie zimowe, zwane również grudniowym było okazją do świętowania. Rzymianie obchodzili w tym czasie Saturnalia, Persowie święto Mitry, Słowianie Szczodre Gody. Właśnie o tej porze roku święto Narodzenia Pańskiego zaczęli obchodzić również chrześcijanie.

Czytaj także: Sylwester 2014/2015. Gdzie spędzić Sylwestra pod gołym niebem? Kto wystąpi na sylwestrowych scenach?


Astronomiczna zima nie przyniosła w naszym kraju aury typowej dla tej pory roku. W wigilię na północy Polski i w centrum będzie padać deszcz, a w województwach południowych należy spodziewać się słońca. Temperatury będą zdecydowanie dodatnie - 6 - 7 stopni Celsjusza - podaje TVP Info. Podobne warunki panować będą w Boże Narodzenie.


Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (2):

Sortuj komentarze:

Trochę zgrzyta. Fakt. O jakieś 26 tysięcy lat bez dokładnego rachowania co do 12 w południe. Miłośnicy horoskopów zatrzymali się wcześniej. Niby mogliby się nawet odwoływać, że Słońce jest w Wężowniku. Kwestia umowy, konwencji i miar. Jednak astronomia od zawsze poddaje taki system wartości rewizji i ostatecznie Słońce osiągnie granice konstelacji Koziorożca w dniu 20 stycznia.

Komentarz został ukrytyrozwiń

"Słońce wzeszło w znak Koziorożca i dało początek astronomicznej zimie" - czytamy w zajawce. Jakoś trochę to zgrzyta, ponieważ astrologię pomieszano z astronomią...

Niby poprawnie, ale według mnie, chyba lepsza kolokacja byłaby taka: "Słońce osiągnęło zwrotnik Koziorożca i dało początek astronomicznej zimie". Konwencja potoczna w zdaniu nadal zostałaby utrzymana, mimo że od strony naukowej jest to i tak niewłaściwie.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.