Facebook Google+ Twitter

Rozpoczęło się doroczne Zgromadzenie Ogólne Sędziów

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2009-04-02 12:40

Z udziałem najwyższych władz państwowych rozpoczęło się doroczne Zgromadzenie Ogólne Sędziów Trybunału Konstytucyjnego. Podczas zgromadzenia prezes Trybunału przedstawi informacje o istotnych problemach wynikających z orzecznictwa i działalności tego gremium w zeszłym roku.

W 2008 roku do Trybunały wpłynęło 598 spraw; o jedną czwartą więcej niż w roku poprzednim. Rozpatrzono merytorycznie 239 spraw.

Na konferencji poprzedzającej doroczne Zgromadzenie Ogólne Sędziów Trybunału Konstytucyjnego prezes Bohdan Zdziennicki powiedział, że na szczególną uwagę zasługuje wzrost liczby pytań prawnych do Trybunału. Prezes Zdziennicki zaznaczył, że Trybunał rozpatruje kwestie najistotniejsze z punktu widzenia przestrzegania konstytucyjnych praw obywateli i każda ze spraw rozpatrywanych przez to gremium jest bardzo ważna dla społeczeństwa. Przypomniał, ze Trybunał orzekał o prawach własności w sprawie ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych, o zakresie działania sejmowej komisji do spraw nacisków, czy rozpoczał rozpatrywanie ustawy kompetencyjnej określającej prawa prezydenta i premiera do reprezentowania Polski na forum Europejskim.

Prezes zaznaczył, że Trybunał - choć orzeka również w sprawach dotyczących polityki - jest gremium apolitycznym, a sędziowie są niezawiśli w swoich ocenach.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.