Facebook Google+ Twitter

Rozpoczęło się najważniejsze święto Chińczyków - święto wiosny

2 lutego, w przeddzień Nowego Roku według kalendarza księżycowego, rozpoczyna się najważniejsze święto Chińczyków - święto wiosny. 3 lutego rozpoczyna się rok królika. Będzie trwać do 22 stycznia 2012 roku.

Święto wiosny, ch / Fot. Andrzej Mazurkiewicz - zrzut ekranu2 lutego, w przeddzień Nowego Roku według kalendarza księżycowego rozpoczyna się najważniejsze święto Chińczyków - święto wiosny. 3 lutego rozpoczyna się w rok królika, który będzie trwać do 22 stycznia 2012 roku.

Święto wiosny, tłumaczone często jako festiwal wiosny (spring festival), po chińsku chūnjié (czundzie), od niepamiętnych czasów jest najważniejszym świętem Chińczyków. Jest to ściśle związane z wierzeniami i z chińską astrologią. Zmiana roku powoduje zmianę ogólnej sytuacji na świecie, zmianę subtelnych sił działających na naturę i człowieka. Należy posprzątać stary rok i przygotować się do nowego. Łączy się to z "zamykaniem spraw" starego roku i odpowiednim rozpoczęciem nowego. Na przykład dobrze jest przed Nowym Rokiem zwrócić długi. Dobrze jest odstraszyć złe duchy. Dobrze jest spotkać się w ramach całej rodziny, żeby w Nowym Roku rodzina trzymała się razem. Dobrze jest przyciągnąć szczęście i pomyślność do domu Potwór Nián, rok. / Fot. Andrzej Mazurkiewicz - zrzut ekranurodzinnego. Firmę trzeba otworzyć odpowiedniego dnia Nowego Roku. Typowe czynności magiczne.

Tradycyjnie święto wiosny rozpoczyna się w wigilię księżycowego Nowego Roku i trwa 15 dni, a kończy świętem latarni. Obecnie w związku z przyspieszeniem tempa życia zostało to skrócone do kilku dni. W Chińskiej Republice Ludowej wolna jest wigilia i pierwsze dwa dni Nowego Roku. W zależności od dnia tygodnia może to być nawet do siedmiu dni, włączając weekend. Przed Pierożki ji / Fot. Andrzej Mazurkiewicz - zrzut ekranuNowym Rokiem rozpoczyna się wędrówka ludów. Każdy Chińczyk stara się spotkać ze swoją rodziną. W Chinach oznacza to kilkadziesiąt milionów osób, które co roku jadą do domu, a później wracają do miejscowości, w której pracują.

Z uwag praktycznych. Jest zdecydowanym nietaktem umawianie się z Chińczykami w okolicach Nowego Roku. Tradycyjnie urlop brany jest w tym okresie, na ogół przynajmniej kilka dni wcześniej. Przecież trzeba zrobić porządki w domu. Zrobić miejsce dla szczęścia i pomyślności w Nowym Roku. Kupić nowe ubranie, buty, ostrzyc się, co symbolizuje nowy początek.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

Ciekawy materiał. Myślę, że w obchodzeniu tych świąt nie odbiegamy wiele od Chińczyków.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.