Facebook Google+ Twitter

Rozpoczęło się posiedzenie Sejmu

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2008-06-11 09:16

Rozpoczęło się trzydniowe posiedzenie Sejmu. Posłowie zajmą się na nim między innymi wnioskiem o odwołanie ministra finansów Jacka Rostowskiego. Odwołania ministra domagają się politycy Prawa i Sprawiedliwości.

Bezpośrednią przyczyną złożenia pisma był brak decyzji o obniżeniu akcyzy na paliwa. Ponadto - tłumaczą politycy PiS - minister Rostowski zaniechał reformy finansów publicznych. Debata i głosowanie nad wnioskiem o odwołanie ministra finansów ma się odbyć w piątek. Sejm udziela wotum nieufności ministrowi, jeśli zagłosuje za tym większość ustawowej liczy posłów -co najmniej 231. Koalicja PO i PSL dysponuje łącznie 240 głosami.
Dziś Sejm zajmie się projektem ustawy o swobodzie działalności gospodarczej. Zgodnie z nim, przedsiębiorca, który zawiesi działalność, nie będzie musiał w tym czasie płacić zaliczek na poczet podatku dochodowego oraz składać deklaracji VAT. W tym czasie nie będzie musiał także opłacać składek na ubezpieczenia: emerytalne i rentowe, ale będzie mógł ubezpieczyć się dobrowolnie.

Posłowie zajmą się też propozycjami zmian w ustawie o komercjalizacji i prywatyzacji. Zgodnie z nim, każdy proces prywatyzacyjny ma być opisany w tak zwanej karcie prywatyzacji. Chodzi o to, by opinia publiczna wiedziała, kto i kiedy podejmował decyzje oraz, jakie są warunki umowy prywatyzacyjnej.
Podczas tego posiedzenia Sejm ma się też zająć projektem klubu Lewicy w sprawie rozdzielenia funkcji ministra sprawiedliwości i prokuratora generalnego. Planowana jest również dyskusja na temat tak zwanej podatkowej abolicji dla osób pracujących za granicą.

Sejm ma też wybrać sędziego Trybunału Konstytucyjnego. W czerwcu kończy się kadencja prezesa Trybunału Jerzego Stępnia. Klub Platformy Obywatelskiej zgłosił kandydaturę profesora Stanisława Biernata - specjalizującego się w prawie Unii Europejskiej.

W piatek posłowie mają też wysłuchać informacji z ubiegłorocznej działalności Rzecznika Praw Obywatelskich.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.