Facebook Google+ Twitter

Rozpoczęły się "demokratyczne" wybory na Białorusi

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2008-09-28 07:41

Rozpoczęły się wybory parlamentarne na Białorusi.

Od ich przebiegu zależą przyszłe relacje tego kraju z Unią Europejską. Jeśli zostaną przeprowadzone w sposób demokratyczny, Bruksela jest gotowa zawiesić część sankcji nałożonych na reżim w Mińsku przed kilkoma laty.

Tymczasem białoruska opozycja już zwraca uwagę, że wybory nie mogą być nazwane demokratycznymi, bo wielu jej kandydatom władze ograniczyły możliwość startu. Działacze białoruskiej opozycji apelują do międzynarodowych obserwatorów, aby nie uznawali wyborów parlamentarnych za demokratyczne i wzywają swoich wyborców do bojkotu głosowania. Zapowiadają też po wyborach uliczne manifestacje.

Przebieg wyborów nadzorują obserwatorzy OBWE, w tym kilkudziesięciu Polaków. Z misją pojechała na Białoruś także grupa eurodeputowanych, mimo że Parlament Europejski nie został zaproszony przez władze w Mińsku. Deputowani będą sprawdzać, czy międzynarodowi obserwatorzy zostaną dopuszczeni do liczenia głosów, czy też po zamknięciu lokali wyborczych, będą wypraszani.

Unia Europejska chce nawiązać ściślejsze kontakty z Białorusią, ale stawia warunek: wybory parlamentarne muszą zostać uznane za demokratyczne i uczciwe. Prezydent Białorusi Aleksander Łukaszenka również chce dobrych kontaktów z Unią, ale zapowiada, że jeśli obserwatorzy OBWE nie uznają wyborów za demokratyczne, to jego kraj zerwie kontakty z Zachodem.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.