Facebook Google+ Twitter

Rozpoczęły się Gwarki - święto Tarnowskich Gór

Chłop Rybka, który odnajdując bryłę srebra przyczynił się do założenia miasta. Sedlaczek, którego wina chwalił nawet Jan III Sobieski. Król żegnający się z Marysieńką i ruszający pod Wiedień, a także sporo koncertów, czyli... Gwarki!

Zespół Motema Africa, Gwarki 2009 / Fot. Paulina PacaW Tarnowskich Górach w dniach od 10 do 12 września po raz kolejny odbędzie się święto miasta - Gwarki.

Gwarki organizowane są co roku, od 1957. To impreza nie tylko kulturalno-rozrywkową, ale także zwrócenie uwagi na historię ziemi tarnogórskiej, która od zawsze była związana z wydobywaniem srebra (gwarkami nazywano górników wydobywających rudę srebra). Historia odgrywa także wielkie znaczenie podczas niedzielnego Historycznego Pochodu Gwarkowskiego, gdzie w części historycznej nie zabraknie górników, postaci związanych z Tarnowskimi Górami, Jana III Sobieskiego i jego Marysieńki, z którą pożegnał się właśnie w Tarnowskich Górach i ruszył pod Wiedeń, by pokonać Turków. W przemarszu biorą udział również uczniowie tarnogórskich szkół, przedstawiciele różnych organizacji i miast partnerskich. Każdy chce zaprezentować się jak najlepiej przed licznie zgromadzoną publicznością.

W tym roku na tarnogórskiej scenie pojawią się spore gwiazdy. Marcin Wyrostek wraz z zespołem - zwycięzca drugiej edycji programu "Mam Talent", zespół Hey - legenda i podstawa polskiej sceny rockowej, od lat zachwycający nas brzmieniem swojej muzyki i oryginalnym głosem wokalistki - Katarzyny Nosowskiej, Mika Urbaniak, Patrycja Markowska, a także dla zwolenników rytmów reggae - Maleo Reggae Rockers. Czyli jednym słowem - każdy znajdzie muzykę odpowiednią dla siebie.

Wszystkich serdecznie zapraszamy na tegoroczne Gwarki. Oprócz koncertów głównych, odbywać się będą liczne imprezy towarzyszące, prowadzona jest dokumentacja wydarzeń, a zdjęcia na bieżąco pojawiają się na stronie internetowej. Dokładny program imprezy znajduje się na oficjalnej stronie Gwarków.

Strona Gwarków 2010
Program Imprezy

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.