Facebook Google+ Twitter

Rozpoczęły się obchody 65. rocznicy bitwy pod Monte Cassino

Dzisiaj rozpoczęły się trzydniowe obchody 65. rocznicy bitwy o Monte Cassino. Będzie w nich uczestniczył Prezydent Polski, Lech Kaczyński, liczne delegacje z Polski, włoska Polonia i ponad 900 kombatantów.

Monte Cassino / Fot. Anna SmolińskaTegoroczne, trzydniowe tym razem, obchody będą bardzo uroczyste, program jest bogaty. Na miejsce zjeżdżają się liczne delegacje z Polski, jak również z całego świata. Inauguracja obchodów nastąpi dzisiaj w Aquafondata, gdzie przybyli kombatanci. O godz. 17, złożą wieńce przed Pomnikiem Poległych w Cassino, po czym wezmą udział w uroczystościach na Włoskim Cmentarzu Wojennym w Mignano Monte Lungo.

W niedzielę z samego rana rozpocznie się uroczystość przy pomniku 6. Pułku Czołgów im. Dzieci Lwowskich w Piedimonte San Germano i przekazanie sztandaru szczepowi harcerskiemu „Czerwony Mak” ze Skawiny. Po południu natomiast, po zwiedzeniu Museo Historiale di Cassino, przewidziane jest spotkanie kombatantów.

Tego samego dnia przyleci do Rzymu Prezydent RP, Lech Kaczyński, wraz z delegacją Kancelarii Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej. Będzie również minister obrony narodowej, Bogdan Klich, sekretarz generalny Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa minister Andrzej Przewoźnik i kierownik Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych minister Janusz Krupski. To tylko niektóre znane osoby, które przyjadą na obchody. Wieczorem odbędzie się oficjalne przyjęcie wydane przez Prezydenta RP w Ambasadzie RP na Kwirynale na cześć weteranów II Korpusu Polskiego gen. W. Andersa.

18 maja, na cmentarzu wojskowym na Monte Cassino, o godzinie 12, rozpocznie się msza święta celebrowana przez ks. dr. Adama Dalacha, który od sześciu lat jest koordynatorem duszpasterstwa polskiego we Włoszech. Zostanie odczytany Apel Poległych, a delegacje kombatantów i pozostałych gości złożą wieńce.

Po uroczystościach na cmentarzu, w Cassino przewidziany jest Dzień Polski, który rozpocznie się koncertem orkiestry dętej z Bychawy, z towarzyszącym mu przemarszem do placu Labriola. Tam też odbędzie się Jarmark Polski przygotowany przez polskie drużyny harcerskie (gry, zabawy, konkursy), zakończony polonezem. Występ Chóru Młodzieżowego z Zakrzówka i finałowy koncert orkiestry dętej z Bychawy zakończy uroczyste obchody 65. rocznicy bitwy o Monte Cassino.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

za cenne informacje

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.