Facebook Google+ Twitter

Rozpoczęły się przygotowania do spotkania wspólnoty Taize

Przed niezwykłym zadaniem stanie 4,5 milionowa Chorwacja. Na przełomie roku w Zagrzebiu odbędzie się 29. Spotkanie Europejskiej Młodzieży, organizowane corocznie przez Wspólnotę z Taize w kolejnym z nawiększych miast europejskich.

Zagrzeb 2006/2007

Mediolan w śnieguTym razem (od 28 grudnia 2005 do 1 stycznia 2007 r. ) miejscem spotkania będzie kraj, który jeszcze niedawno walczył o swoją niepodległość, kraj w którym przebaczenie i pojednanie stają się rzeczywistością. Przed mieszkańcami stolicy nowe wyzwanie - przygotowanie gościny dla kilkudziesięciu tysięcy młodych Europejczyków i mieszkańców innych kontynentów. Na ostatnie (pierwsze po śmierci Brata Rogera) spotkanie, pomimo gęstego śniegu padającego bez przerwy, dotarło ponad 50 tysięcy młodych ludzi (jedną z największych grup byli Polacy) , których przyjęło 350 parafii. Zagrzeb z pewnością przyjmie podobną ilość uczestników. Spotkania Ekumeniczne organizowane przez Wspólnotę Taize są okazją do pogłębienia wiary przez modlitwę, słuchanie Pisma Świętego, śpiew, wymianę doświadczeń między młodymi ludźmi z wielu krajów, są kolejnym etapem „pielgrzymki zaufania przez ziemię”.

Uczestnictwo

Europejskie Spotkania Młodych przewidziane są dla ludzi w wieku 17 – 35 lat (osoby niepełnoletnie muszą mieć opiekuna). Bardzo ważnym dla uczestników jest przygotowanie. W Polsce prowadzone są cotygodniowe spotkania w „Punktach przygotowań”, które rozpoczęły się 1 października. Spotkaniom towarzyszy modlitwa, śpiew, wymiana refleksji.

Wspólnota Taize

Wspólnota Taize została założona w 1940 roku w małej wiosce w Burgundii we Francji. Założycielem był szwajcarski teolog Brat Roger, który w latach 1952-53 napisał regułę Wspólnoty, fundament tworzyły trzy słowa streszczające Ewangelię: radość, prostota, miłosierdzie. Pierwsze Spotkanie Młodych zostało zorganizowane w 1966 roku, od 1978 roku na przełomie starego i nowego roku organizowane jest corocznie w jednym z większych miast Europy (w Polsce 3 razy). Obecnym przełożonym Wspólnoty, po zamordowaniu Brata Rogera, jest niemiecki katolik – Brat Alois.


Modlitwa

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.