Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

44425 miejsce

Rozpoczęły się wybory prezydenckie w Portugalii

  • Źródło: Polska
  • Data dodania: 2011-01-23 09:37

W Portugali rozpoczęły się w niedzielę wybory prezydenckie, w których duże szanse wygranej ma dotychczasowy, centroprawicowy prezydent Anibal Cavaco Silva.

Lokale wyborcze otwarto o godz. 9, a zostaną zamknięte o godz. 19. Uprawnionych do głosowania jest ponad 9 mln osób. Około godz. 21 zostaną podane wyniki sondażowe, które są zwykle bardzo zbliżone do rzeczywistych.

Z opublikowanych w środę badań opinii publicznej wynika, że Anibal Cavaco Silva może liczyć na 61,5 proc. głosów. Jego najgroźniejszy rywal, przedstawiciel rządzących krajem socjalistów Manuel Alegre, ma poparcie rzędu 15 proc.

W Portugalii prezydent pełni raczej funkcje reprezentacyjne, jednak zwycięstwo Cavaco Silvy może pomóc krajowi w uniknięciu zewnętrznej pomocy finansowej i wzmocnić program oszczędnościowy, który prezydent popiera - pisze agencja Reutera.

Mniejszościowy rząd Partii Socjalistycznej premiera Jose Socratesa obiecał zmniejszyć w tym roku deficyt budżetowy do 4,6 proc. PKB - z 7,3 w roku 2010. Ma w tym pomóc obniżka płac urzędników i zwiększenie podatków.

Zaplanowane na niedzielę wybory prezydenckie zostały zdominowane przez toczącą się w kraju debatę dotyczącą skorzystania z pomocy finansowej z UE. Główni kandydaci obiecują zrobić wszystko, by Portugalia nie musiała iść śladem Grecji i Irlandii.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Jeśli chcesz dodawać komentarze, musisz się zalogować.

Najpopularniejsze

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.