Facebook Google+ Twitter

Rozpoczęły się wybory w Afganistanie

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2009-08-20 07:20

W Afganistanie rozpoczęły się drugie w historii tego kraju wybory prezydenckie. Głosowanie jest uważnie obserwowane na całym świecie, bo jego wyniki zdecydują o przyszłości kraju w którym 100 tysięcy zagranicznych żołnierzy toczy wojnę z talibami.

W wyborach w Afganistanie startuje aż 36 kandydatów, ale w praktyce liczy się tylko dwóch. Faworytem jest urzędujący prezydent Hamid Karzaj, a jego główny rywal to były szef dyplomacji, nieoficjalnie popierany przez Zachód Abdullah Abdullah. Według różnych sondaży, Karzaj może liczyć na 30-40 procent głosów, a Abdullah na 10-20 procent. Oznacza to, że by wyłonić prezydenta potrzeba będzie najprawdopodobniej drugiej tury wyborów.

Głosowanie jest najpoważniejszym od lat przedsięwzięciem logistycznym tego typu na świecie. Ze względu na trwającą na południu i wschodzie wojnę z talibami, co dziesiąty lokal wyborczy może w ogóle nie zostać otwarty. Wyniki pierwszej tury będą znane dopiero we wrześniu, co może oznaczać, że ewentualna druga tura dojdzie do skutku dopiero pod koniec października.

Jeszcze przed wyborami talibowie apelowali, by Afgańczycy nie brali w nich udziału i zagrozili atakami na lokale. Bezpieczeństwa przy urnach strzegą dzisiaj uzbrojone po zęby oddziały afgańskiego wojska i policji. Żołnierze sił międzynarodowych w tym Polacy pilnują porządku w miejscach znacznie oddalonych od lokali wyborczych, by uniknąć oskarżeń o mieszanie się w wybory.

Lokale wyborcze otwarto o 7.00 czasu miejscowego, będą otwarte 9 godzin.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.