Facebook Google+ Twitter

Rozpoczęto proces wyjaśniania okoliczności zbrodni katyńskiej

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2008-10-28 18:41

Polsko- rosyjska Komisja ds. Trudnych zaapelowała do władz obu krajów o wyjaśnienie wszystkich okoliczności zbrodni katyńskiej.

Członkowie komisji uznali, że wszystkie takie sprawy należy wyjaśnić, aby nie ciążyły na stosunkach polsko - rosyjskich. Komisja zakończyła dwudniowe posiedzenie w Moskwie.

Sprawa zbrodni katyńskiej była jednym z najważniejszych tematów poruszonych podczas obrad przez polskich i rosyjskich naukowców.

Współprzewodniczący komisji, były polski minister spraw zagranicznych Adam Rotfeld przyznał, że teraz to jest już kwestia decyzji politycznych. Jego zdaniem, "można tylko prosić tych, od których to zależy, aby sprawę odtajnić i raz na zawsze wyjaśnić".

Podobna opinię wyraził przewodniczący rosyjskiej delegacji, rektor Państwowego Instytutu Stosunków Międzynarodowych Anatolij Torkunow.

Polsko- rosyjska Komisja ds. Trudnych zatwierdziła również koncepcje dwóch publikacji. Jedna dotyczyć będzie stosunków polsko - rosyjskich od 1918 roku do współczesności, a druga- ma być poświęcona 70. rocznicy podpisania paktu Ribbentrop - Mołotow i wkroczeniu wojsk radzieckich do Polski we wrześniu 1939 roku.

Kolejne posiedzenie komisji zaplanowano na maj 2009 roku.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.