Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

9195 miejsce

Rozpoczęto wydobywanie największego skarbu Bałtyku

Skarb o ogromnej wartości spoczywa we wnętrzu wraku największego XVI-wiecznego galeonu świata. Po 20 latach poszukiwań wrak "Marsa" został w ubiegłym roku odnaleziony w pobliżu wyspy Olandia. Po przeprowadzeniu badań okazało się, że zawiera m.in. kilka tysięcy monet.

galeon "Mars" / Fot. rysunek/wikimedia/CC-BY-SAGaleon "Mars" był największym na świecie XVI-wiecznym wojennym okrętem. Żaglowiec miał 80 m długości, 800-osobową załogę i 107 dział. Należał do króla Szwecji Eryka XIV Wazy. Podczas wojny siedmioletniej, w czasie jednej z morskich bitew na Bałtyku został zatopiony 31 maja 1564 r. przez duńską flotę.
W 2011 r. po 20-letnich poszukiwaniach wrak odkrył szwedzki płetwonurek Richard Lundgren. Spoczywa on 20 mil od wyspy Olandia na głębokości 73 m. Odkrycie było tak niezwykłe i cenne, że w sprawę zaangażował się sam król Szwecji Karol XVI Gustaw. Natychmiast powstał projekt ochrony "Marsa" i sporządzenia dokumentacji oraz plan wydobycia kosztowności. Zaangażowano do niego najlepszych płetwonurków z całego świata.

Kilka dni temu zakończył się pierwszy etap prac polegający na inwentaryzacji wraku i sporządzeniu dokumentacji fotograficznej. Wydobyto też część skarbu. Wydobycie pozostałej części odbędzie się we wrześniu, a w 2013 r. ma zostać wydany album oraz program z animacja 3D, który pozwoli na jego wirtualne zwiedzanie.

W pracach bierze udział polski płetwonurek Tomasz Stachura, który należy do prawdziwej śmietanki nurków – odkrywców wraków. Richard Lundgren, który odnalazł "Marsa" stwierdził: "Przyznam, że jeszcze nigdy nie miałem okazji brać udziału w tak niesamowitym projekcie. Ogromna ilość środków i sprzętu, możliwość rozmowy z królem Szwecji, a przede wszystkim świadomość znaczenia przedsięwzięcia, w którym mam okazję uczestniczyć to niesamowita przygoda", informuje serwis www.interia.pl.


Znajdź nas na Google+

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

Edwin
  • Edwin
  • 24.07.2012 14:57

Wydobyto już ponad 4000 sztuk srebrnych monet, które sa o bardzo wielkiej wartości historycznej.Mars ,galeon ,zatonął w 1564 roku po dwudniowej potyczce z Duńczykami. - Król Danii bardzo chciał go przejąć, żeby mieć w swojej flocie największy wówczas okręt wojenny. Niestety nastąpił wybuch, który zatopił jednostkę .W wydobyciu tego skarbu uczestniczył polski płetwonurek Stachura.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Jeśli chcesz dodawać komentarze, musisz się zalogować.

Najpopularniejsze

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.