Facebook Google+ Twitter

Rozpoczęto wydobywanie największego skarbu Bałtyku

Skarb o ogromnej wartości spoczywa we wnętrzu wraku największego XVI-wiecznego galeonu świata. Po 20 latach poszukiwań wrak "Marsa" został w ubiegłym roku odnaleziony w pobliżu wyspy Olandia. Po przeprowadzeniu badań okazało się, że zawiera m.in. kilka tysięcy monet.

galeon "Mars" / Fot. rysunek/wikimedia/CC-BY-SAGaleon "Mars" był największym na świecie XVI-wiecznym wojennym okrętem. Żaglowiec miał 80 m długości, 800-osobową załogę i 107 dział. Należał do króla Szwecji Eryka XIV Wazy. Podczas wojny siedmioletniej, w czasie jednej z morskich bitew na Bałtyku został zatopiony 31 maja 1564 r. przez duńską flotę.
W 2011 r. po 20-letnich poszukiwaniach wrak odkrył szwedzki płetwonurek Richard Lundgren. Spoczywa on 20 mil od wyspy Olandia na głębokości 73 m. Odkrycie było tak niezwykłe i cenne, że w sprawę zaangażował się sam król Szwecji Karol XVI Gustaw. Natychmiast powstał projekt ochrony "Marsa" i sporządzenia dokumentacji oraz plan wydobycia kosztowności. Zaangażowano do niego najlepszych płetwonurków z całego świata.

Kilka dni temu zakończył się pierwszy etap prac polegający na inwentaryzacji wraku i sporządzeniu dokumentacji fotograficznej. Wydobyto też część skarbu. Wydobycie pozostałej części odbędzie się we wrześniu, a w 2013 r. ma zostać wydany album oraz program z animacja 3D, który pozwoli na jego wirtualne zwiedzanie.

W pracach bierze udział polski płetwonurek Tomasz Stachura, który należy do prawdziwej śmietanki nurków – odkrywców wraków. Richard Lundgren, który odnalazł "Marsa" stwierdził: "Przyznam, że jeszcze nigdy nie miałem okazji brać udziału w tak niesamowitym projekcie. Ogromna ilość środków i sprzętu, możliwość rozmowy z królem Szwecji, a przede wszystkim świadomość znaczenia przedsięwzięcia, w którym mam okazję uczestniczyć to niesamowita przygoda", informuje serwis www.interia.pl.


Znajdź nas na Google+

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

Edwin
  • Edwin
  • 24.07.2012 14:57

Wydobyto już ponad 4000 sztuk srebrnych monet, które sa o bardzo wielkiej wartości historycznej.Mars ,galeon ,zatonął w 1564 roku po dwudniowej potyczce z Duńczykami. - Król Danii bardzo chciał go przejąć, żeby mieć w swojej flocie największy wówczas okręt wojenny. Niestety nastąpił wybuch, który zatopił jednostkę .W wydobyciu tego skarbu uczestniczył polski płetwonurek Stachura.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.