Facebook Google+ Twitter

Rozpoczyna się dwudniowy szczyt UE w Brukseli

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2009-06-18 09:04

Premier Donald Tusk poleciał na dwudniowy szczyt Unii Europejskiej w Brukseli. Na miejscu będzie rozmawiał między innymi z premierem Włoch Silvio Berlusconim. Po południu polską delegację uzupełni prezydent Lech Kaczyński.

Premierzy Polski i Włoch w kuluarach szczytu będą rozmawiali o kandydatach na szefa Parlamentu Europejskiego - Włochu Mario Mauro i Polaku Jerzym Buzku. Kierownictwo chadeków liczy na porozumienie między Warszawą a Rzymem, bo chce za wszelką cenę uniknąć głosowania w tej sprawie - mówił wczoraj wiceprzewodniczący Europejskiej Partii Ludowej Jacek Saryusz-Wolski.

Jeśli żadna ze stron nie ustąpi do 7 lipca, odbędzie się tajne głosowanie. Kandydata chadeków poznamy więc najpóźniej tydzień przed inauguracyjną sesją Parlamentu Europejskiego, na której zostanie wybrany przewodniczący. Jeśli wciąż aktualne jest porozumienie chadeków z socjalistami, nastąpi podział kadencji szefa Parlamentu między te dwie grupy.

Głównym tematej szczytu będzie ponowny wybór Jose Barroso na szefa Komisji Europejskiej. Polityczne poparcie, który zapewne otrzyma Barroso nie jest formalną nominacją, zatem nie będzie mógł on rozpocząć już teraz rozmów w sprawie utworzenia nowej Komisji. Za odłożeniem formalnej decyzji są przede wszystkim Niemcy i Francja. Brak porozumienia w sprawie reelekcji może utrudnić szukanie sojuszników i tworzenie koalicji poparcia dla Jerzego Buzka.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.