Facebook Google+ Twitter

Rozpoczyna się krajowa debata na temat Zielonej Księgi "ERA"

Rozpoczyna się krajowa debata na temat Zielonej Księgi "Europejska Przestrzeń Badawcza". We wrześniu rozpocznie się ogólnokrajowa debata publiczna na temat aspektu konkurencyjności i rozwoju w ramach struktur badawczych Unii Europejskiej.

Siedziba Komisji Europejskiej / Fot. Marcin Nowak4 kwietnia 2007 r. Komisja Europejska
opublikowała Zieloną Księgę "Europejska Przestrzeń Badawcza: Nowe Perspektywy." Dokument ten ma charakter konsultacyjny i stanowi asumpt do europejskiej debaty na temat kierunków rozwoju i przyszłych przeobrażeń w obrębie Europejskiej Przestrzeni Badawczej (European Research Area - ERA).

Komisja Europejska rozpoczęła 1 maja 2007 r. ogólnoeuropejskie konsultacje na temat Zielonej Księgi, które zakończą się 31 sierpnia br. Na podstawie zgłoszonych uwag, na początku 2008 r. zostaną przedstawione konkretne propozycje nowych inicjatyw, wpisujących się w problematykę Księgi. Tutaj otwiera się miejsce na istotny i ważny głos ze strony społecznej, organizacji pozarządowych, ludzi nauki, przedsiębiorców.

W tym kontekście Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego, uznając wagę zagadnień dotyczących ERA i chcąc wnieść istotny wkład w budowę Europejskiej Przestrzeni Badawczej, ogłasza Krajową Debatę Publiczną na temat Zielonej Księgi: ERA - Nowe Perspektywy.

Inicjatywa tworzenia ERA przyjęta została na posiedzeniu Rady Europejskiej w Lizbonie w 2000 r. i uznawana jest za jeden z zasadniczych elementów Strategii Lizbońskiej na rzecz wzrostu gospodarczego i zatrudnienia. Opublikowanie Zielonej Księgi poprzedza zbliżający się przegląd 3-letniego cyklu realizacji odnowionej Strategii. Strategia ta ma doprowadzić do wzmocnienia pozycji Unii Europejskiej w aspekcie konkurencyjności i innowacyjności na tle USA i Japonii. Europejska Przestrzeń Badawcza ma się stać w zamierzeniu Komisji Europejskiej uzupełnieniem „czterech swobód” UE (swobody w przepływie osób, produktów, usług i kapitału) o swobodę przepływu wiedzy.

ERA jest obecnie głównym polem realizacji polityki naukowo–badawczej w Europie. Osiągnięcie spójności tej polityki w wymiarze europejskim możliwe będzie wraz ze zrealizowaniem 6 zasadniczych zadań, wskazanych w Zielonej Księdze:
1.umożliwienie właściwego przepływu wykwalifikowanej kadry naukowej;
2.stworzenie światowej klasy infrastruktury naukowo–badawczej;
3.wzmocnienie pozycji wysokiej klasy instytucji naukowo–badawczych;
4.zapewnienie skutecznego przepływu wiedzy;
5.lepszą koordynację programów i priorytetów naukowo–badawczych;
6.otwarcie Europejskiej Przestrzeni Badawczej na resztę świata.

W Ministerstwie Nauki i Szkolnictwa Wyższego dowiadujemy się, że jednostka zachęca zarówno do zapoznania się z tym, kluczowym dla całej sfery dokumentem, jak również do udziału w rozpoczynającej się debacie.
„Państwa uwagi będą cennym wkładem w tworzenie jesienią br. pogłębionego stanowiska Rządu RP do przedmiotowego dokumentu, które prezentowane będzie w listopadzie w Brukseli na posiedzeniu Rady UE ds. Konkurencyjności” – czytamy w specjalnym oświadczeniu.

Opinie, sugestie, propozycje konkretyzacji i uzupełnień do zapisów zawartych w Zielonej Księdze należy kierować na adres debata-ERA@nauka.gov.pl. W razie wątpliwości podano kontakt z p. Wiesławem Majosem z Departamentu Spraw Europejskich, tel. (22) 529-22-25.
Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego przewiduje zakończenie debaty w dniu 30 września 2007r.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (2):

Sortuj komentarze:

myślmy pozytywnie :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

(+) zobaczymy co z tego będzie...

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.