Facebook Google+ Twitter

Rozpoczyna się rok szkolny. Ile wydasz pieniędzy?

Podręczniki, zeszyty, piórnik, tornister, kredki, pastele, pisaki, długopis, pióro... A kurtka na jesień? Nowe buty? Strój galowy na rozpoczęcie roku? Dzieci tak szybko rosną. Ile jeszcze wydatków we wrześniu?

Kiedy niespodziewanie kończy się beztroski czas wakacji, powoli, acz nieubłaganie do rodziców dochodzi, ile wydatków ich jeszcze czeka.

Nagle zdają sobie sprawę, że pociechy wyrosły już z dziecięcych ubrań i nie mają czego założyć na rozpoczęcie roku szkolnego. Strój galowy to obowiązkowy wydatek - 50 zł. Trzeba kupić masę nowych ciuchów, nie można dopuścić, by w szkole dziecko zostało uznane za zaniedbane przez przykrótkie sweterki czy za ciasne spodnie.

Zaczynają się wycieczki do sklepów. Z butów syn już wyrósł, czas na nowe, firmowe buty sportowe - ok. 200 zł. Mierzenie, marudzenie. Wreszcie kupowanie. Po takim dniu rodzic czuje ubytek w portfelu. 400 zł to norma. A to nawet nie początek wrześniowej "przygody"!

Lista podręczników to długaśny spis niekończących się pozycji. Samo przeczytanie i wyszukanie w księgarni zajmuje niemało czasu. A kosztuje jeszcze więcej. Ponad 50 proc. wrześniowych wydatków idzie na podręczniki - ok. 500 zł. Większość rodziców decyduje się na kupowanie na kiermaszach używanych książek. Wychodzi znacznie taniej, ok. 200 zł. Koszt zależy także od wieku dziecka. Im starsze, tym więcej potrzebuje podręczników, a więc wydatki są większe. A ćwiczenia trzeba kupić nowe. I znowu wycieczka do księgarni... I znów ubywa 150 zł.

Zeszyty to wizytówka ucznia. Dlatego dziecko chce wybierać je samodzielnie. Najlepiej w twardej okładce, firmowy, ze śmiesznym lub wzruszającym obrazkiem na okładce. Koszt? 7 zł za sztukę. 10 zeszytów to już 70 zł. A za 2 miesiące trzeba będzie i tak kupić nowy. To błędne koło wydatków szkolnych...

Do tego przybory szkolne. Pani od plastyki zażyczyła sobie pastele, farby olejne i plakatowe, zestaw kredek, pisaków, specjalny ołówek i pióro redis. Pan od matematyki pragnie u każdego widzieć ekierkę, linijkę, cyrkiel i kątomierz. Do tego porządny długopis i pióro. Takie zestawy to co najmniej 50 zł. Piórnik pomieści te wszystkie skarby - firmy Herlitz - ok. 15 zł. A tornister albo plecak? Dzieci chcą te firmowe, bo ładne. I co im się dziwić. Ale cena może zdziwić - np. 169 zł.

Korepetycje, lekcje dodatkowe, zajęcia sportowe czy artystyczne są także niemałym wydatkiem. Przez wakacje odeszły w zapomnienie, ale od września dają o sobie znać w postaci przychodzących rachunków. Godzina korepetycji kosztuje średnio 30 zł. To obciąża, i tak już naruszoną przez nowy rok szkolny, psychikę rodzica.

W prawie każdej szkole są jakieś obowiązkowe opłaty: ubezpieczenie, rada rodziców. Koszt od 20 do 100 zł. Dodatkowe wydatki mają uczniowie szkół prywatnych - czesne, które we wrześniu są szczególnie niechciane przez rodziców. Od 400 do ponad 1000 zł za miesiąc...

Dzieci dojeżdżające do szkoły potrzebują biletu. Opłaca się kupić bilet 10-miesięczny, czyli ok. 200 - 300 zł.

Dziewczyny dbające o wygląd muszą pokazać się przed koleżankami od jak najlepszej strony. Przed rozpoczęciem roku szkolnego wybierają się do fryzjera, by sprawić sobie nową fryzurę lub do kosmetyczki, by poprawić urodę. Pasemka - ok. 100 zł. Strzyżenie włosów długich - 50 zł, oczyszczanie twarzy - 100 zł.

Jak podaje Centrum Badania Opinii Społecznej Polacy przeznaczają na wydatki (na jednego ucznia) związane z nowym rokiem szkolnym średnio ponad 550 zł. Warto zauważyć, że ponad 30 proc. rodziców wydaje ponad 800 zł.

A z roku na rok wydatki rosną. I jakoś nie widać perspektywy poprawy.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

witam pozdrawiam i zachęcam do pisania oraz do kometowania moich artykółów pozdarwiam

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.