Facebook Google+ Twitter

Rozpoczyna się VI Kongres Kultury Polskiej

Minęło dwadzieścia lat, od kiedy Polska stała się krajem demokratycznym. Przez te lata zmieniło się wiele, także na szczeblu kultury. Jednak wraz z szalejącym kryzysem ekonomicznym mówi się o kryzysie kultury. Czy tak jest w rzeczywistości?

 / Fot. materiały prasowe Kongresu Kultury PolskiejOdpowiedź na to pytanie udzielić może, choć wcale nie musi, zbliżający się Kongres Kultury Polskiej, który w dniach 22-25 września odbędzie się w Krakowie. Będzie to już szóste tego typu spotkanie, jakie odbyło się w historii naszego kraju. Celem tegorocznego kongresu będzie podsumowanie dwudziestolecia, jakie minęło od czasu pierwszych, demokratycznych wyborów w 1989 roku. Od tamtych wydarzeń zmieniło się wiele - doszło do przekształceń społecznych i gospodarczych. Polska stała się nie tylko w pełni demokratycznym państwem, lecz także członkiem Unii Europejskiej.

W trakcie Kongresu Kultury Polskiej, uczestnicy wydarzenia zmierzą się m.in.: z próbą
pogłębionej refleksji nad miejscem, rolą i perspektywami dla kultury polskiej w dwadzieścia lat od przełomu ustrojowego; zdefiniowaniem misji kultury polskiej i jej ponownego odczytania w pięciolecie członkostwa Polski w Unii Europejskiej; określeniem najważniejszych czynników wpływających na pozycję kultury polskiej w Zjednoczonej Europie; debatą nad nową strategią dla polskiej kultury, prowadzonej w konstruktywnym dialogu ze środowiskami twórczymi, działaczami, pracownikami i urzędnikami sektora kultury; zdefiniowaniem najważniejszych wyzwań, jakie stoją przed polską kulturą; a także wezmą udział w prezentacji „Raportu o stanie kultury” przygotowanego po dwudziestu latach wieloaspektowych przemian.

 / Fot. materiały prasowe Kongresu Kultury PolskiejObserwatorzy zbliżającego się Kongresu oczekują od tego wydarzenia przede wszystkim odpowiedzi na pytanie, w jakim stanie jest dzisiaj polska kultura, czy znajduje się ona w stanie kryzysu. W aspekcie nadchodzącego cyklu spotkań dotyczących naszej kultury istotny wydaje się być problem na linii MKiDN - artyści, który w ostatnim czasie, a zwłaszcza podczas prac nad ustawą medialną znacznie się pogorszył.

Trzydniowe obrady VI Kongresu Kultury Polskiej odbędą się w siedzibie Biblioteki Jagiellońskiej, Międzynarodowego Centrum Kultury oraz w Auditorium Maximum w Krakowie. Szczegółowy program spotkań został przygotowany przez Radę Programową Kongresu, która została powołana przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Do udziału w jej pracach zostały zaproszone wybitne osobistości ze świata nauki i kultury (m.in. Piotr Sztompka, Stanisław Bereś, Stanisław Dziwisz, Agnieszka Holland, Krzysztof Penderecki, Andrzej Wajda).

Aby wziąć udział w VI Kongresie Kultury Polskiej nie trzeba udawać się do Krakowa. Każdy zainteresowany tematyką sympozjum, może wziąć udział w konferencjach wirtualnie. Patron techniczny wydarzenia, sieć Orange, przygotowała internetową transmisję wszystkich odbywających spotkań odbywających się w ramach Kongresu. Więcej informacji oraz szczegółowy plan VI KKP dostępny jest na stronie: www.kongreskultury.pl.

Więcej na temat VI Kongresu Kultury Polskiej pisze także "Tygodnik Powszechny".

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

Niech żyje kultura polska!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.